Zaznacz stronę
Zadzwoń +48 500 18 18 11

Blog

Na przełomie 2024 i 2025 roku wiele przedsiębiorstw będzie musiało ponownie przeprowadzić audyty energetyczne. Obowiązek ich wykonywania został wprowadzony przez Ustawę o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 r. Warto jednak podejść do ich przeprowadzenia nie tylko, jak do przykrego zobowiązania, ale szansy na zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstwa i uzyskania tym samym realnych oszczędności. 

Kto podlega obowiązkowym audytom energetycznym?

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej każdy duży przedsiębiorca ma obowiązek co 4 lata przeprowadzić audyt energetyczny w swojej firmie. 

W związku z tym muszą wykonać go przedsiębiorcy, którzy co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat:

  • średniorocznie zatrudniali 250 lub więcej pracowników,
  • osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych przekraczający 50 mln euro, lub suma aktywów ich bilansu na koniec któregoś z tych lat przekroczyła 43 mln euro.

Z obowiązku tego wyłączone są natomiast przedsiębiorstwa, które spełniają powyższe warunki, ale posiadają wdrożony i certyfikowany system zarządzania energią, zgodny z normą ISO 50001 lub system zarządzania środowiskowego spełniający wymagania EMAS i to w ramach nich przeprowadzają audyty energetyczne.

Po raz pierwszy obowiązkowe audyty energetyczne przeprowadzane musiały być przez firmy w 2017 roku, kolejne w 2021 roku. Oznacza to więc, że na przełomie 2024 i 2025 roku przypada kolejny termin ich wykonania. Dlatego już teraz warto zainteresować się tą kwestią, aby móc nie tylko spełnić obowiązek nakładany przez ustawę, ale także wykorzystać możliwości, jakie zapewnia audyt energetyczny. 

Co grozi za brak przeprowadzenia audytu energetycznego w firmie?

Niewykonanie obowiązku ustawowego związane z przeprowadzeniem audytu energetycznego w dużym przedsiębiorstwie może skutkować nałożeniem kary finansowej w wysokości do 5% przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.

Co powinny obejmować obowiązkowe audyty energetyczne?

Obowiązkowy audyt energetyczny jest kompleksowym procesem, którego celem jest przeprowadzenie szczegółowych obliczeń oraz dostarczenie informacji dotyczących potencjalnych oszczędności energii. W ramach tego badania dokonuje się szczegółowego przeglądu zużycia energii, które stanowi przynajmniej 90% całkowitego zużycia energetycznego przedsiębiorstwa, obejmując zarówno zużycie energii w budynkach, instalacjach, urządzeniach, jak i w transporcie.

Przegląd ten opiera się na aktualnych, zmierzonych i reprezentatywnych danych dotyczących zużycia i zapotrzebowania na moc. W ramach audytu przeprowadzanego zgodnie z normami branżowymi uwzględnia się także możliwość przeprowadzenia analizy kosztowej cyklu życia budynków oraz instalacji przemysłowych.

Etapy audytu energetycznego, zgodnie z normą PN-EN 16247-1, obejmują wizytę wstępną, spotkanie rozpoczynające, zbieranie danych, prace w terenie, analizę oraz opracowanie raportu końcowego.

Po przeprowadzeniu audytu przedsiębiorcy mają obowiązek pisemnie poinformować Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o jego wynikach w zakresie możliwych do uzyskania oszczędności w ciągu 30 dni od jego przeprowadzenia. Dodatkowo, dane związane z audytem należy przechowywać przez okres 5 lat celem ewentualnej kontroli.

Obowiązkowe audyty energetyczne to nie tylko obowiązek, ale i korzyści

Wskazywane w raportach poaudytowych działania, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach, zgodnie z przepisami nie muszą zostać zrealizowane. Warto się im jednak przyjrzeć i potraktować je jako szansę na uzyskanie oszczędności, poprawę efektywności i wydajności procesów oraz zwiększenie konkurencyjności firmy. Zwłaszcza że przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na przeprowadzenie przedsięwzięć modernizacyjnych, mają szanse na uzyskanie wsparcia finansowego. Przyznawane jest ono przez Prezesa URE w formie Białych Certyfikatów, będących prawami majątkowymi, które można sprzedać na Towarowej Giełdzie Energii. 

Komu zlecić przeprowadzenie obowiązkowego audytu energetycznego?

Przeprowadzenie obowiązkowego audytu energetycznego powinno być powierzone niezależnemu podmiotowi, który posiada specjalistyczną wiedzę oraz doświadczenie w dziedzinie audytów energetycznych. Taki podmiot musi być pozbawiony powiązań z audytowanym przedsiębiorstwem, aby zagwarantować obiektywizm i rzetelność analizy.

W HNL specjalizujemy się w przeprowadzaniu obowiązkowych audytów energetycznych przedsiębiorstw zgodnie z najwyższymi standardami branżowymi. Posiadamy wykwalifikowany zespół ekspertów z doświadczeniem w tym obszarze. Zachęcamy więc do skorzystania z naszej oferty, w ramach której oferujemy również wsparcie przy wdrażaniu zaleceń poaudytowych. Zapraszamy do kontaktu e-mail: info@hnl.pl  lub telefonicznie: +48 500 18 18 11

Zapisz się do newslettera