Instalacje fotowoltaiczne

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie myślał o pozyskiwaniu energii ze słońca, mimo że fotowoltaika była znana na świecie już w pierwszej połowie XIX wieku. Niektórym technologia ta może przypominać science fiction, jednak zapewniamy - to rzeczywistość. Właśnie dla Ciebie instalujemy panele fotowoltaiczne, abyś mógł korzystać z odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym z energii pochodzącej ze słońca.Fotowoltaika to...

fotowoltaika gliwicePowiemy obrazowo - fotowoltaika to pozyskiwanie prądu ze słońca. Energia słoneczna jest najbardziej podstawową formą energii, jaką można pozyskać. Wykorzystujemy ją w różnych technologiach, w tym w fotowoltaice. Obserwujemy tu zjawisko konwersji, czyli zamianę promieniowania słonecznego w prąd elektryczny. Oczywiście wszystko odbywa się za pomocą paneli fotowoltaicznych. Wygenerowany prąd trafia do inwertera (inaczej falownika), który przekształca go w prąd zmienny. Zasila on wiele urządzeń w Twoim domu. Jeśli Twoja sieć wyprodukuje nadwyżkę, możesz ja później wykorzystać lub oddać z zyskiem do zakładu energetycznego.


Obecnie najczęściej na takie elektrownie słoneczne decydują się właściciele: domów jednorodzinnych, kamienic, pensjonatów, moteli, zajazdów, restauracji wolnostojących oraz stanic żeglarskich.

realizacje fotowoltaika heat not lost

Skład instalacji PV

Głównymi elementami instalacji PV są:

 • panele fotowoltaiczne pokryte hartowanym szkłem
 • ogniwa fotowoltaiczne, w których wytwarzana jest energia elektryczna
 • inwerter zwany też falownikiem zmieniający prąd stały na prąd zmienny
 • kable solarne i złącza, które łączą wszystkie urządzenia w jedną całość

Zalety fotowoltaniki

 • pozwala uniezależnić się od dostawców prądu oraz ich cen
 • znacznie obniża rachunki za prąd
 • szybki montaż, który zazwyczaj trwa jeden/dwa dni dla małej instalacji
 • jest bezobsługowa. Jedynie, aby pozbyć się pyłu i kurzu osiadłego na szkle wystarczy raz umyć moduły wodą
 • działa nawet 30 lat, a koszty zakupu i zainstalowania zwracają się w ciągu 3 - 10 lat
 • posiada długi czas gwarancji
 • zwiększa wartość budynku
 • nie emituje do środowiska naturalnego: tlenku węgla, dwutlenku węgla ani żadnych innych szkodliwych związków chemicznych

Miejsca montażu instalacji fotowoltaicznej

fotowoltaika gliwiceNajlepsze są dwa miejsca: dach budynku lub przylegający do obiektu grunt. Zakładając fotowoltaikę nie trzeba wymieniać działającej już instalacji elektrycznej. Panele można podpiąć do założonej wcześniej skrzynki rozdzielczej.


 • instalacja fotowoltaiczna na dachu budynku - musi być zamontowana na specjalnej konstrukcji pasującej do kąta nachylenia dachu oraz jego pokrycia. Najlepsza do montażu jest jego południowa część o spadzie wynoszącym ok. 35 stopni. Paneli nie mogą przesłaniać żadne drzewa czy też kominy
 • instalacja fotowoltaiczna na gruncie - panele są wbijane do ziemi, w wyliczonej wcześniej odległości, tak aby się wzajemnie nie zacieniały

Instalacja fotowoltaiczna - jakie są jej elementy?

Głównymi elementami instalacji fotowoltaicznej są:

 • - panele fotowoltaiczne pokryte hartowanym szkłem
 • - ogniwa fotowoltaiczne, w których wytwarzana jest energia elektryczna
 • - falownik zmieniający prąd stały na prąd zmienny
 • - kable solarne i złącza, które łączą wszystkie urządzenia w całość


System fotowoltaiczny a energia elektryczna

System fotowoltaiczny ma przewagę nad energią pozyskiwaną z alternatywnych źródeł - wiatrową, pływów morskich czy biomasy. Instalacja fotowoltaiczna sprawdzi się w domach jednorodzinnych, kamienicach, pensjonatach, motelach, zajazdach, restauracjach wolnostojących oraz stanicach żeglarskich. Z fotowoltaiki można korzystać wszędzie. Ilość pozyskanej energii jest uzależniona od intensywności promieniowania słonecznego na powierzchnię Ziemi. Zmienia się ono w ciągu dnia, roku, zależy od stanu atmosfery oraz od szerokości geograficznej.


Natomiast moc instalacji fotowoltaicznej zależy od wielkości dachu lub wielkości wolnego gruntu, kąta padania promieni słonecznych (w tym nachylenia dachu), ekspozycji powierzchni względem słońca, nachyleń.


Jeżeli nie masz sprzyjających warunków do pobierania dużej ilość promieniowania słonecznego, Twoja instalacja fotowoltaiczna powinna mieć większą moc, tak, aby ilość energii elektrycznej wystarczyła do pokrycia Twoich potrzeb.


System fotowoltaiczny a energia elektryczna

W naszym kraju rośnie zainteresowanie fotowoltaiką. Rynek energii słonecznej stanowi część rynku OZE. Na taką sytuację ma wpływ Unia Europejska i wymogi, jakie stawia Polsce. Zgodnie z wymaganiami UE udział odnawialnych źródeł energii w naszym kraju ma wynosić 15% do 2020 roku. Na przestrzeni lat 2013-2016 rozwój fotowoltaiki był wprost olbrzymi. Już w 2017 roku zaobserwowaliśmy łączna moc paneli fotowoltaicznych równą 300 MW. Przyszłość jawi się więc obiecująco. Na poparcie tych słów przytoczymy sprawozdanie Urzędu Regulacji Energetyki za 2019 rok. Potwierdza ono, że w owym roku do sieci przyłączono łącznie 100 124 nowych mikroinstalacji, które wygenerowały 204 595,273 energii elektrycznej. Wynika stąd, że liczba prosumentów korzystających z paneli słonecznych potroiła się w porównaniu do 2018 roku.


Dodajmy, że żyjemy w niespokojnych czasach, które stale się zmieniają. Pandemia, która ogarnęła świat, ma wpływ na nasze życie. Nawet jeśli minie, zmienią się także ludzkie zachowania. Prawdopodobnie zaobserwujemy, że więcej osób pracuje zdalnie, a spotkania z klientami mają charakter prezentacji online. Zatem własny prąd z fotowoltaiki stanie się niezbędny, by zagwarantować bezpieczeństwo w domu (i tym samym w pracy).


Jakie są zalety fotowoltaiki?

Wiesz już sporo na temat instalacji fotowoltaicznej. Pora, abyś poznał jej zalety. Przede wszystkim fotowoltaika jest ekologicznym rozwiązaniem. Wytwarza zieloną energię pozyskiwaną z OZE. Ponadto żywotność paneli fotowoltaicznych szacuje się na 25-30 lat, z tym że okres zwrotu inwestycji jest zdecydowanie krótszy. Możesz też skorzystać z wielu systemów wsparcia - dofinansowań, opustów. Instalacji fotowoltaicznej nie trzeba obsługiwać, wystarczy ją po prostu zamontować. Sytuacja na rynku energii jest bardzo niestabilna, a panele solarne pozwalają uniezależnić się od dostawcy energii. Nie musisz się obawiać, że Twoja instalacja będzie za mała lub za duża - dopasujemy ją do Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości. Inwestując w fotowoltaikę, po prostu oszczędzasz.


Mój Prądczyli dotacje do fotowoltaiki

W naszym kraju działają różne programy oferujące dofinansowanie do instalacji PV. Informacje na ten temat można uzyskać w gminach, Banku Ochrony Środowiska oraz Funduszu Ochrony Środowiska. Dodatkowo od 1 stycznia 2019r. osoby fizyczne mogą odliczyć od podatku dochodowego koszty zakupu i montaż instalacji PV. Kwota odliczenia nie może przekraczać 53 tys. zł. Natomiast program Mój Prąd jest skierowany do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę z zakładem energetycznym regulującą kwestie wprowadzania do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Dotacje mogą otrzymać osoby, których instalacja jest już wykonana i podłączona do sieci elektroenergetycznej, ma moc 2-10 kW, jest przeznaczona na cele mieszkaniowe, wydatki zostały poniesione od 23 lipca 2019 r. i prace nie zostały zakończone przed tą datą. W ramach tego programu można dostać zwrot do 50 proc. kosztów inwestycji, maksymalnie 5000 zł na instalację. Dotacja jest zwolniona z podatku PIT, a koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem możesz odliczyć od podatku tzw. ulga termomodernizacyjna.

 • Zapraszamy do Nas!

  Jesteśmy grupą fachowców z wieloletnim doświadczeniem w montowaniu instalacji PV. Współpracujemy z najlepszymi producentami wszystkich elementów fotowoltaiki. Zlecenia wykonujemy kompleksowo, za darmo ustalamy zapotrzebowanie energetyczne, wybieramy miejsce położenia paneli, wykonujemy projekt, dobieramy urządzenia oraz sporządzamy indywidualną wycenę. Przyjmujemy wszelkie zamówienia nawet o bardzo szerokim zakresie mocy: 1kW -1MW., zarówno od zleceniodawców indywidualnych, miejskich jak i prywatnych firm. Zapewniamy doskonała jakość usług, niskie ceny oraz krótkie terminy realizacji. Udzielamy gwarancji na zakupione urządzenia, a także wykonaną pracę.