Instalacje fotowoltaiczne

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie myślał o pozyskiwaniu energii ze słońca, mimo że fotowoltaika była znana na świecie już w pierwszej połowie XIX wieku. Niektórym technologia ta może przypominać science fiction, jednak zapewniamy - to rzeczywistość. Właśnie dla Ciebie instalujemy panele fotowoltaiczne, abyś mógł korzystać z odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym z energii pochodzącej ze słońca.



Fotowoltaika to...

fotowoltaika gliwicePowiemy obrazowo - fotowoltaika to pozyskiwanie prądu ze słońca. Energia słoneczna jest najbardziej podstawową formą energii, jaką można pozyskać. Wykorzystujemy ją w różnych technologiach, w tym w fotowoltaice. Obserwujemy tu zjawisko konwersji, czyli zamianę promieniowania słonecznego w prąd elektryczny. Oczywiście wszystko odbywa się za pomocą paneli fotowoltaicznych. Wygenerowany prąd trafia do inwertera (inaczej falownika), który przekształca go w prąd zmienny. Zasila on wiele urządzeń w Twoim domu. Jeśli Twoja sieć wyprodukuje nadwyżkę, możesz ja później wykorzystać lub oddać z zyskiem do zakładu energetycznego.


Obecnie najczęściej na takie elektrownie słoneczne decydują się właściciele: domów jednorodzinnych, kamienic, pensjonatów, moteli, zajazdów, restauracji wolnostojących oraz stanic żeglarskich.

realizacje fotowoltaika heat not lost

Skład instalacji PV

Głównymi elementami instalacji PV są:

  • panele fotowoltaiczne pokryte hartowanym szkłem
  • ogniwa fotowoltaiczne, w których wytwarzana jest energia elektryczna
  • inwerter zwany też falownikiem zmieniający prąd stały na prąd zmienny
  • kable solarne i złącza, które łączą wszystkie urządzenia w jedną całość

Zalety fotowoltaniki

  • pozwala uniezależnić się od dostawców prądu oraz ich cen
  • znacznie obniża rachunki za prąd
  • szybki montaż, który zazwyczaj trwa jeden/dwa dni dla małej instalacji
  • jest bezobsługowa. Jedynie, aby pozbyć się pyłu i kurzu osiadłego na szkle wystarczy raz umyć moduły wodą
  • działa nawet 30 lat, a koszty zakupu i zainstalowania zwracają się w ciągu 3 - 10 lat
  • posiada długi czas gwarancji
  • zwiększa wartość budynku
  • nie emituje do środowiska naturalnego: tlenku węgla, dwutlenku węgla ani żadnych innych szkodliwych związków chemicznych

Miejsca montażu instalacji fotowoltaicznej

fotowoltaika gliwiceNajlepsze są dwa miejsca: dach budynku lub przylegający do obiektu grunt. Zakładając fotowoltaikę nie trzeba wymieniać działającej już instalacji elektrycznej. Panele można podpiąć do założonej wcześniej skrzynki rozdzielczej.


  • instalacja fotowoltaiczna na dachu budynku - musi być zamontowana na specjalnej konstrukcji pasującej do kąta nachylenia dachu oraz jego pokrycia. Najlepsza do montażu jest jego południowa część o spadzie wynoszącym ok. 35 stopni. Paneli nie mogą przesłaniać żadne drzewa czy też kominy
  • instalacja fotowoltaiczna na gruncie - panele są wbijane do ziemi, w wyliczonej wcześniej odległości, tak aby się wzajemnie nie zacieniały

Instalacja fotowoltaiczna - jakie są jej elementy?

Głównymi elementami instalacji fotowoltaicznej są:

  • - panele fotowoltaiczne pokryte hartowanym szkłem
  • - ogniwa fotowoltaiczne, w których wytwarzana jest energia elektryczna
  • - falownik zmieniający prąd stały na prąd zmienny
  • - kable solarne i złącza, które łączą wszystkie urządzenia w całość


System fotowoltaiczny a energia elektryczna

System fotowoltaiczny ma przewagę nad energią pozyskiwaną z alternatywnych źródeł - wiatrową, pływów morskich czy biomasy. Instalacja fotowoltaiczna sprawdzi się w domach jednorodzinnych, kamienicach, pensjonatach, motelach, zajazdach, restauracjach wolnostojących oraz stanicach żeglarskich. Z fotowoltaiki można korzystać wszędzie. Ilość pozyskanej energii jest uzależniona od intensywności promieniowania słonecznego na powierzchnię Ziemi. Zmienia się ono w ciągu dnia, roku, zależy od stanu atmosfery oraz od szerokości geograficznej.


Natomiast moc instalacji fotowoltaicznej zależy od wielkości dachu lub wielkości wolnego gruntu, kąta padania promieni słonecznych (w tym nachylenia dachu), ekspozycji powierzchni względem słońca, nachyleń.


Jeżeli nie masz sprzyjających warunków do pobierania dużej ilość promieniowania słonecznego, Twoja instalacja fotowoltaiczna powinna mieć większą moc, tak, aby ilość energii elektrycznej wystarczyła do pokrycia Twoich potrzeb.


System fotowoltaiczny a energia elektryczna

W naszym kraju rośnie zainteresowanie fotowoltaiką. Rynek energii słonecznej stanowi część rynku OZE. Na taką sytuację ma wpływ Unia Europejska i wymogi, jakie stawia Polsce. Zgodnie z wymaganiami UE udział odnawialnych źródeł energii w naszym kraju ma wynosić 15% do 2020 roku. Na przestrzeni lat 2013-2016 rozwój fotowoltaiki był wprost olbrzymi. Już w 2017 roku zaobserwowaliśmy łączna moc paneli fotowoltaicznych równą 300 MW. Przyszłość jawi się więc obiecująco. Na poparcie tych słów przytoczymy sprawozdanie Urzędu Regulacji Energetyki za 2019 rok. Potwierdza ono, że w owym roku do sieci przyłączono łącznie 100 124 nowych mikroinstalacji, które wygenerowały 204 595,273 energii elektrycznej. Wynika stąd, że liczba prosumentów korzystających z paneli słonecznych potroiła się w porównaniu do 2018 roku.


Dodajmy, że żyjemy w niespokojnych czasach, które stale się zmieniają. Pandemia, która ogarnęła świat, ma wpływ na nasze życie. Nawet jeśli minie, zmienią się także ludzkie zachowania. Prawdopodobnie zaobserwujemy, że więcej osób pracuje zdalnie, a spotkania z klientami mają charakter prezentacji online. Zatem własny prąd z fotowoltaiki stanie się niezbędny, by zagwarantować bezpieczeństwo w domu (i tym samym w pracy).


Jakie są zalety fotowoltaiki?

Wiesz już sporo na temat instalacji fotowoltaicznej. Pora, abyś poznał jej zalety. Przede wszystkim fotowoltaika jest ekologicznym rozwiązaniem. Wytwarza zieloną energię pozyskiwaną z OZE. Ponadto żywotność paneli fotowoltaicznych szacuje się na 25-30 lat, z tym że okres zwrotu inwestycji jest zdecydowanie krótszy. Możesz też skorzystać z wielu systemów wsparcia - dofinansowań, opustów. Instalacji fotowoltaicznej nie trzeba obsługiwać, wystarczy ją po prostu zamontować. Sytuacja na rynku energii jest bardzo niestabilna, a panele solarne pozwalają uniezależnić się od dostawcy energii. Nie musisz się obawiać, że Twoja instalacja będzie za mała lub za duża - dopasujemy ją do Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości. Inwestując w fotowoltaikę, po prostu oszczędzasz.


Mój Prądczyli dotacje do fotowoltaiki

W naszym kraju działają różne programy oferujące dofinansowanie do instalacji PV. Informacje na ten temat można uzyskać w gminach, Banku Ochrony Środowiska oraz Funduszu Ochrony Środowiska. Dodatkowo od 1 stycznia 2019r. osoby fizyczne mogą odliczyć od podatku dochodowego koszty zakupu i montaż instalacji PV. Kwota odliczenia nie może przekraczać 53 tys. zł. Natomiast program Mój Prąd jest skierowany do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę z zakładem energetycznym regulującą kwestie wprowadzania do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Dotacje mogą otrzymać osoby, których instalacja jest już wykonana i podłączona do sieci elektroenergetycznej, ma moc 2-10 kW, jest przeznaczona na cele mieszkaniowe, wydatki zostały poniesione od 23 lipca 2019 r. i prace nie zostały zakończone przed tą datą. W ramach tego programu można dostać zwrot do 50 proc. kosztów inwestycji, maksymalnie 5000 zł na instalację. Dotacja jest zwolniona z podatku PIT, a koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem możesz odliczyć od podatku tzw. ulga termomodernizacyjna.

  • Zapraszamy do Nas!

    Jesteśmy grupą fachowców z wieloletnim doświadczeniem w montowaniu instalacji PV. Współpracujemy z najlepszymi producentami wszystkich elementów fotowoltaiki. Zlecenia wykonujemy kompleksowo, za darmo ustalamy zapotrzebowanie energetyczne, wybieramy miejsce położenia paneli, wykonujemy projekt, dobieramy urządzenia oraz sporządzamy indywidualną wycenę. Przyjmujemy wszelkie zamówienia nawet o bardzo szerokim zakresie mocy: 1kW -1MW., zarówno od zleceniodawców indywidualnych, miejskich jak i prywatnych firm. Zapewniamy doskonała jakość usług, niskie ceny oraz krótkie terminy realizacji. Udzielamy gwarancji na zakupione urządzenia, a także wykonaną pracę.

Fotowoltaika


Fotowoltaika w ostatnich latach stała się jednym z najpopularniejszych ze wszystkich odnawialnych źródeł energii. Jest to dość wydajna forma, by inwestycja w panele fotowoltaiczne była opłacalna zarówno dla osób indywidualnych, jak i przedsiębiorców, co ponadto jest potęgowane faktem, że można skorzystać z dotacji rządowych i unijnych finansujących część inwestycji. Bardzo często wykonując audyt efektywności energetycznej, okazuje się, że wdrożenie fotowoltaiki może okazać się bardzo opłacalne. Warto rozważyć tę możliwość zarówno ze względu na opłacalność ekonomiczną, jak i fakt, że wykorzystywanie zielonej energii w tej formie zdecydowanie przyczynia się do oszczędzania naturalnych zasobów energetycznych.




Kto powinien zainteresować się inwestycją w fotowoltaikę?


Przez lata zbierania doświadczenia podczas przeprowadzania audytów energetycznych (przedsiębiorstw) oraz audytów efektywności energetycznej pracowaliśmy nad analizowaniem podobnych rozwiązań wielokrotnie. Instalacje fotowoltaiczne, które są aktualnie montowane, pozwalają na zdecydowaną redukcję emisji gazów do atmosfery, jednak są także efektywnym źródeł energii. Wiele firm na przestrzeni ostatnich lat zainwestowało w systemy fotowoltaiczne, które już po kilku latach potrafią się zwrócić i sprawić, że inwestycja będzie dawała przedsiębiorstwu zdecydowaną przewagę na rynku ze względu na niższe koszty pozyskiwania energii.

 

Tego typu inwestycją powinni zainteresować się przedsiębiorcy z różnych branż, prowadzący takie przedsięwzięcia jak:

 

  • hotele i restauracje,
  • obiekty rekreacyjne i sportowe,
  • fabryki i magazyny,
  • obiekty logistyczne,
  • centra handlowe.

 

Spektrum obiektów, które można wyposażyć w podobną instalację, jest bardzo szerokie. Niewątpliwą zaletą jest uniezależnienie się od cen energii, które mogą zmieniać się dość dynamicznie w dzisiejszych niepewnych czasach. Posiadanie dostępu do energii ze swoje instalacji, w takim przypadku jest bardzo istotne dla przedsiębiorców, dla których kluczem do sukcesu jest stabilność budżetu.


W jak duże instalacje fotowoltaiczne mogą inwestować przedsiębiorcy?


Właściwie nie ma ograniczeń dotyczących wielkości instalacji. Jedynym ograniczeniem jest miejsce, którym się dysponuje oraz ilość środków, które chce się przeznaczyć. Biorąc jednak pod uwagę, że panele fotowoltaiczne można zamontować zarówno na dachach skośnych, jak i płaskich, a także na stelażach posadowionych na gruncie, tego typu instalacje można dostosować do wymagań nawet dużych obiektów przemysłowych. Częstym zjawiskiem jest, że potężne fabryki dysponują własną farmą złożoną z paneli fotowoltaicznych, które są w stanie pokryć całość, albo przynajmniej większość zapotrzebowania energetycznego. Warto zaznaczyć, że takie inwestycje są bezobsługowe, więc nie generują kosztów podczas wielu lat eksploatacji. W naszym zakresie jesteśmy w stanie doradzić, na jak dużą instalację warto się zdecydować w danym przypadku i jak dopasować ją do potrzeb obiektu w zależności od charakterystyki jego użytkowania. Mamy duże doświadczenie w nadzorowaniu podobnych inwestycji, które były prowadzone zarówno przez mniejsze podmioty, jak i duże jednostki.


Fotowoltaika dla biznesu – czy to bezpieczna inwestycja?


Prowadziliśmy wiele przedsięwzięć wdrażających tego typu rozwiązania na dużych komercyjnych obiektach. Aktualnie technologia wykorzystywana przy instalacjach fotowoltaicznych jest tak zaawansowana, że pozostaje całkowicie bezobsługowa i nie sprawia większych problemów przez długie lata eksploatacji. Zwrot z inwestycji osiąga się zazwyczaj już po kilku latach, a całe instalacje są w stanie skutecznie działać nawet przez dwadzieścia lub trzydzieści lat.


Energia odnawialna, a prawo unijne


Znaczna część działa Unii Europejskiej i jej poszczególnych organów skupia się na dbałości o środowisko i zasoby naturalne. Powoduje to, że wdrażanych jest wiele systemów finansujących inwestycje osób fizycznych oraz przedsiębiorców w instalacje fotowoltaiczne i inne źródła zielonej energii. Są one powszechnie dostępne i można z nich korzystać w ramach lokalnych funduszy.


Finansowanie inwestycji w fotowoltaikę


Najbardziej powszechnym programem, jeśli chodzi o dotacje na fotowoltaikę jest Mój Prąd, który gwarantuje dofinansowanie do budowy instalacji. Można tu liczyć na dostanie dotacji wspierającej inwestycje, a pozostałą część inwestycji, którą trzeba pokryć samemu, można odliczyć od należnego podatku. Sprawia to, że zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych inwestycji, założenie instalacji fotowoltaicznej zwróci się bardzo szybko. W praktyce już po kilku latach będzie można cieszyć się de facto darmową energią. Jesteśmy w stanie Państwu pomóc zarówno w przeprowadzeniu całej inwestycji pod względem technicznym, jak i pomóc w znalezieniu odpowiedniego źródła finansowania i zdobyć fundusze na fotowoltaikę. Poza dofinansowaniami bezpośrednimi istnieje także wiele innych programów, które są realizowane na przykład w ramach preferencyjnych kredytów oferowanych przez banki współpracujące z odpowiednimi instytucjami rządowymi.