Polityka Energetyczna Polski 2040 zostanie zaktualizowana w oparciu o ostatnie trendy na rynkach wywołane atakiem zbrojnym Rosji wymierzonym w Ukrainę. 29 marca 2022 roku zostały przyjęte przez radę Ministrów nowe założenia. Sprawdzamy więc jakie są ich szczegóły oraz co mają one zapewnić w najbliższych latach.
Dlaczego Polityka Energetyczna Polski 2040 została zmieniona?
Polityka Energetyczna Polski 2040 ma zostać zaktualizowana przede wszystkim w celu zapewnienie suwerenności energetycznej naszego kraju. Najważniejszą kwestią w tym przypadku jest więc jak najszybsze uniezależnienie się od paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, gaz ziemny czy węgiel importowanych z Rosji i pozostałych krajów objętych sankcjami.
Jakie są najważniejsze założenia Polityki Energetycznej Polski 2040 po zmianach?
Zmiany wprowadzane w PEP 2040 obejmują kilka różnorodnych obszarów, które mają zagwarantować stabilność energetyczną Polski w nadchodzących latach w okresie niepewnej sytuacji na rynku paliw kopalnych, wywołanej pogłębiającym się kryzysem energetycznym nie tylko w naszym kraju, ale także całej Europie. Najważniejsze z nich omawiamy natomiast poniżej.
Wsparcie rozwoju OZE
Polityka Energetyczna Polski 2040 zakłada po zmianach dalszy, dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii. Docelowo odnawialne źródła mają zapewniać w 2040 roku połowę energii elektrycznej w naszym kraju. W tym celu wciąż rozwijane będą elektrownie wiatrowe oraz instalacje fotowoltaiczne. Dodatkowo większy nacisk zostanie położony na rozwój rozwiązań związanych z OZE niezależnymi od warunków atmosferycznych, wśród których wyróżnić można między innymi elektrownie wodne czy geotermalne oraz na biomasę.
Wsparcie rozwoju OZE w ramach PEP 2040 realizowane będzie również poprzez rozwój sieci elektroenergetycznych, które obecnie mają problem z przyjęciem dużej mocy generowanej przez odnawialne źródła energii. Ponadto rozwijane będą również rozwiązania związane z magazynowaniem energii, czego dowodem jest, chociażby to, że po raz pierwszy w 2022 roku magazyny energii zostały objęte dofinansowaniem w ramach programu Mój Prąd.
Zdywersyfikowanie dostaw paliw kopalnych
Jeszcze do niedawna większość paliw kopalnych była importowana do Polski z Rosji. PEP 2040 w swoich celach posiada jednak między innymi uniezależnienie się w tej kwestii od wschodu i poszukiwanie nowych dostawców, a w efekcie znaczne zmniejszenie zależności polskiej gospodarki od gazu ziemnego i ropy naftowej. Cel ten ma być zrealizowany natomiast poprzez wspieranie rozwoju rozwiązań wodorowych oraz związanych z elektromobilnością.
Wdrożenie energetyki jądrowej w Polsce
Polityka Energetyczna Polski 2040 zakłada również realizację energetyki jądrowej bazującej na dużych reaktorach powyżej 1000 mW, która będzie prowadzona równolegle wraz z wprowadzaniem małych reaktorów modułowych SMR. Dzięki temu odejście w polskiej energetyce od węgla będzie o wiele łatwiejsze.
Realizacja inwestycji w elektrownie gazowe uzależniona od dostępności paliwa
Choć głównym założeniem pozwalającym odejść w najbliższych latach Polsce od węgla były elektrownie gazowe, wybuch wojny w Ukrainie wymusił szybką weryfikację przyjętych planów. Dlatego też zgodnie ze zmianami w PEP 2040 inwestycje w elektrownie gazowe mają być przeprowadzane z uwzględnieniem dostępności tego paliwa, która w ostatnich miesiącach była znacznie ograniczona.
W efekcie tych zmian przewidywane są więc również opóźnienia związane z tempem ograniczania wydobycia i wykorzystywania węgla kamiennego w Polsce. Są one jednak konieczne, dla zagwarantowania stabilności energetycznej w Polsce.
Rozbudowa krajowych źródeł mocy
Niestabilna sytuacja energetyczna w całej Europie doprowadziła także do zmian w PEP 2040 związanych z zintensyfikowaniem inwestycji mających na celu rozbudowanie krajowych źródeł mocy. Przeprowadzane inwestycje w sektorze energetycznym mają bowiem zagwarantować Polsce niezależność oraz stabilność pod tym względem.
Podsumowując, najważniejsze zmiany w Polityce Energetycznej Polski 2040 dotyczą przede wszystkim późniejszego odejścia naszego sektora energetycznego od węgla. Dodatkowo zakładają one również wzmożenie inwestycji związanych z rozwojem OZE w różnych formach. Wszystkie z nich mają natomiast na celu zapewnić stabilność energetyczną kraju w obecnych, niepewnych czasach.