Nazwa dotacji
krótki opis dotacji
Kogeneracja powiatowa
Program priorytetowy "Kogeneracja powiatowa" planowany na lipiec 2024
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział, że w lipcu 2024 r. będzie realizowany program, którego celem jest promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji w sektorze ciepłowniczym. Z programu będą mogły skorzystać ciepłownie o mocy zamówionej poniżej 50 MW.
Beneficjenci
Przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162, z późn. zm.) prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania ciepła lub wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, realizujący projekt w ramach systemu ciepłowniczego, o zamówionej mocy cieplnej, na dzień składania wniosku, poniżej 50 MW.
Jeśli interesuje Cię kogeneracja, a nie spełniasz kryterium Beneficjenta w tym programie – napisz do nas lub sprawdź na https://hnl.pl/kogeneracja-dla-cieplownictwa/ lub https://hnl.pl/kogeneracja-dla-energetyki-i-przemyslu/
Rodzaje inwestycji
Inwestycje dotyczące budowy lub/i przebudowy jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 1 MW, pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji (z wyłączeniem energii wytworzonej w jednostce kogeneracji opalanej węglem) wraz z podłączeniem ich do sieci, w których do produkcji energii wykorzystuje się:
- ciepło odpadowe,
- energię ze źródeł odnawialnych,
- paliwa gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór.
Elementem inwestycji może być m.in.:
- przyłącze do publicznej sieci ciepłowniczej należące do beneficjenta projektu (wytwórcy energii);
- przyłącze do sieci elektroenergetycznej;
- przyłącze gazowe;
- magazyn energii – warunkiem udzielenia wsparcia na magazyn energii jest zintegrowanie go ze źródłem, o którym mowa wyżej.
Wyłączone ze wsparcia są instalacje współspalania stałych paliw kopalnych z innymi paliwami (np. biomasa) w instalacjach wielopaliwowego spalania jak i dedykowanego spalania wielopaliwowego.
Do dofinansowania kwalifikują się instalacje, z których co najmniej 70% ciepła użytkowego wytworzonego w jednostce kogeneracji w roku kalendarzowym zostanie wprowadzone do publicznej sieci ciepłowniczej.
Formy i warunki udzielania dofinansowania
- Dotacja – od 1 mln zł, finansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych
- Pożyczka – od 1 mln do 100 mln zł, finansowanie do 100% kosztów kwalifikowanych
- Dla inwestycji realizowanych w formule „project finance” obowiązuje wymóg udziału środków własnych Wnioskodawcy (z zastrzeżeniem, że środki własne nie obejmują: kredytów bankowych, emisji obligacji, pożyczek właścicielskich, pożyczek udzielonych przez inne podmioty itp.) w wysokości co najmniej 15% kosztów kwalifikowanych inwestycji, wniesionego w postaci udziału kapitału zakładowego pokrytego wkładem pieniężnym.
Warunki udzielenia pożyczki
- oprocentowanie na warunkach preferencyjnych: WIBOR 3M, nie mniej niż 1,5 % w skali roku
- oprocentowanie na warunkach rynkowych (pożyczka nie stanowi pomocy publicznej): oprocentowanie na poziomie stopy referencyjnej ustalanej zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych;
- pożyczka nie podlega umorzeniu;
- okres finansowania do 15 lat
- okres karencji do 1 roku
Pomożemy Ci w pozyskaniu dofinansowania!
Wśród obligatoryjnych załączników do wniosku znajduje się audyt efektywności energetycznej źródła wytwórczego oraz studium wykonalności – zajmiemy się tym za Ciebie!
Jeśli są Państwo zainteresowani uzyskaniem wsparcia podczas składania wniosku lub chcieliby omówić możliwości skorzystania z dofinansowania, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami pod adresem e-mail: info@hnl.pl
Nasz doświadczony zespół ekspertów jest gotowy, by przeprowadzić Państwa przez cały proces od złożenia wniosku o dofinansowanie do rozliczenia.
Szczegółowe informacje dotyczące programu Kogeneracja Powiatowa nie są jeszcze opublikowane. Przedstawione informacje bazują na ostatnim naborze, który zakończył się w grudniu 2023 r.: https://www.gov.pl/web/nfosigw/kogeneracja-powiatowa