Aukcje na premię kogeneracyjną podobnie jak rok temu zostaną także przeprowadzone w 2023 roku. Pod koniec grudnia prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosił natomiast harmonogram ich terminów w obecnym roku. Czym są aukcje na premię kogeneracyjną, w jakich terminach odbędą się w 2023 roku oraz jak będą wyglądać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Czym są aukcje na premię kogeneracyjną?
Aukcje na premię kogeneracyjną zostały wprowadzone wraz z ustawą z grudnia 2018 roku dotyczącą promowania energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Tym samym zastąpiły one obowiązujący wcześniej mechanizm wsparcia dla jednostek kogeneracyjnych, który bazował na świadectwach pochodzenia z kogeneracji.
W aukcjach na premię kogeneracyjną udział może wziąć każdy inwestor wytwarzający energię z wysokosprawnej kogeneracji. Wygrywają ją natomiast ci, którzy zaproponują najniższą wartość premii kogeneracyjnej.
Kiedy odbędą się aukcje na premię kogeneracyjną w 2023 roku?
Podobnie jak w 2022 roku, także w 2023 roku odbędą się cztery aukcje na premię kogeneracyjną. Po jednej w każdym kwartale. W związku z tym:
- pierwsza z nich odbędzie się w terminie między 1 a 24 marca,
- druga z nich odbędzie się w terminie między 1 a 23 czerwca,
- trzecia z nich odbędzie się w terminie między 1 a 22 września,
- ostatnia z nich odbędzie się w terminie między 1 a 22 grudnia.
Wszystkie z aukcji, które mają odbyć się we wskazanych terminach, przeznaczone są natomiast dla nowych oraz w znaczący sposób zmodernizowanych jednostek kogeneracji, których moc nie jest mniejsza niż 1 MW oraz nie większa niż 50 MW.
Zaprezentowany harmonogram nie jest jednak równoznaczny z ogłoszeniem aukcji
Ze względu na to, że daty zawarte w harmonogramie ogłoszonym przez prezesa URE w dniu 23 grudnia 2022 roku nie są precyzyjne, nie należy ich traktować jako ogłoszenie aukcji. Formalne ich ogłoszenie będzie się odbywało natomiast nie później niż 45 dni przed rozpoczęciem każdej z nich. Wtedy także zostanie podany:
- dokładny termin przeprowadzenia danej aukcji na premię kogeneracyjną,
- maksymalna ilość energii elektrycznej, która będzie mogła być objęta wsparciem,
- maksymalna wartość energii elektrycznej, która będzie mogła być objęta wsparciem.
Informacje o dokładnych datach aukcji na premię kogeneracyjną publikowane będą na stronie URE w zakładce Aktualności. Dodatkowo my także z pewnością będziemy o nich Państwa informować.
W jaki sposób będzie wyglądał przebieg aukcji?
Przebieg aukcji na premię kogeneracyjną wzorem poprzedniego roku będzie odbywał się w formie pisemnej, papierowej. Aby wziąć w niej udział, trzeba będzie więc przygotowaną ofertę dostarczyć w zamkniętej kopercie do siedziby Urzędu Regulacji Energetyki w terminie wskazanym w ogłoszeniu. Sama oferta musi być natomiast sporządzona na udostępnianym przez URE formularzu, dostępnym na stronie urzędu w zakładce Aukcje CHP. O wygraniu aukcji na premię kogeneracyjną decyduje natomiast zaoferowana wysokość dopłaty do wytworzonej w jednostce kogeneracji energii elektrycznej.
Co istotne wytwórcy energii mogą natomiast przedstawić kilka ofert, jeśli każda z nich będzie dotyczyła różnych jednostek kogeneracyjnych. W takim przypadku ich oferty nie mogą także łącznie przekroczyć 100% wartości lub ilości energii elektrycznej, która została wskazana w ogłoszeniu o aukcji, a także 80% ilości energii elektrycznej objętej wszystkim ofertami, które zostały złożone.