Zielone certyfikaty to nic innego jak świadectwa wystawiane dla energii elektrycznej, która została wytworzona z odnawialnych źródeł energii (OZE). Zostały one wprowadzone w Polsce w 2005 roku, za sprawą nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. O tym czym dokładnie są zielone certyfikaty, w jakim celu zostały wprowadzone oraz jak można na nich zarobić, przeczytasz natomiast poniżej.
Czym są zielone certyfikaty?
Zielone certyfikaty są zaliczane do praw majątkowych powstających w wyniku przekształcenia świadectw pochodzenia energii. Oznacza to więc, że są one zbywalne i mogą być przedmiotem obrotu na Rynku Praw Majątkowych Towarowej Giełdy Energii. Proces pozyskania zielonego certyfikatu składa się z 4 etapów, które obejmują:
- wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, którymi mogą być na przykład wiatr, energia słoneczna, energia geotermalna, biomasa,
- uzyskanie zielonego świadectwa,
- przekształcenie zielonego świadectwa na jednostkę zielonego certyfikatu.
Nominałem zielonych certyfikatów jest 1 MWh energii elektrycznej. Oznacza to więc, że jedno prawo majątkowe to 1 MWh prądu z OZE.
Co ciekawe, Polska nie jest jedynym krajem, w którym obowiązują zielone certyfikaty wspierające wytwórców energii z odnawialnych źródeł. Podobne rozwiązania funkcjonują od lat także we Włoszech, Belgii oraz Szwecji.
Od kiedy obowiązuje system zielonych certyfikatów?
System zielonych certyfikatów obowiązuje w Polsce od 1 października 2005 r. Wprowadzony on został w wyniku nowelizacji ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz.U. z 2021 r. poz. 716). System ten jest ilościowym mechanizmem wsparcia produkcji energii elektrycznej z OZE.
W jakim celu zostały wprowadzone zielone certyfikaty?
Zielone certyfikaty powstały w celu potwierdzenia, że dana energia wprowadzana do sieci, jest wyprodukowana z OZE. Są one także odpowiedzią na obowiązek wkładu odpowiedniej ilości energii odnawialnej w dostawy energii, jaki został nałożony na operatorów systemu przesyłowego oraz dystrybucyjnego, a także przedsiębiorstwa energetyczne, które zajmują się wytwarzaniem i sprzedażą energii elektrycznej odbiorcom końcowym. Dzięki nim przedsiębiorstwa energetyczne mogą unikać wysokich opłat zastępczych za nie wywiązanie się z tego obowiązku. Jednocześnie za sprawą zielonych certyfikatów pozycja energii z OZE w energetyce krajowej umacnia się, co daje w przyszłości szanse na jej całkowitą dekarbonizację.
Kto wydaje świadectwa pochodzenia energii?
Świadectwa pochodzenia energii, które mogą być przekształcone na zielone certyfikaty, wydaje prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) w formie cyfrowej. Przysługuje ono każdemu przedsiębiorcy, który wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii.
Przekształcenie świadectw pochodzenia energii w zielone certyfikaty następuje automatycznie po ich zarejestrowaniu w specjalnym Rejestrze Świadectw Pochodzenia. Każdy certyfikat oznacza natomiast 1 MWh wytworzonej energii z odnawialnych źródeł.
Jak zarobić na zielonych certyfikatach?
Zielone certyfikaty dają szanse wytwórcom energii elektrycznej z OZE na zarobek, na przykład w okresach zmniejszonej autokonsumpcji. Jak już wspomniano, ich sprzedaż odbywa się na Towarowej Giełdzie Energii, na której został zorganizowany specjalny Rynek Praw Majątkowych. Sprzedaż zielonych certyfikatów na giełdzie może się natomiast odbywać bezpośrednio lub za pośrednictwem domów maklerskich. Ceny zielonych certyfikatów nie są z kolei w żaden sposób regulowane, a ich wysokość uzależniona jest od obecnego popytu i podaży na rynku.
Wytwórców energii z odnawialnych źródeł zainteresowanych dodatkowym źródłem dochodu, jakim mogą być zielone certyfikaty, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą pomyślnie przejść przez cały proces. Od uzyskania świadectwa pochodzenia do sprzedaży zielonych certyfikatów na TGE.