Zaznacz stronę
Zadzwoń +48 500 18 18 11

Blog

Dotacje na efektywność energetyczną w 2023 roku to jeden z nowych instrumentów w programie Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), którego celem jest między innymi wsparcie przedsiębiorców, a także projektów przyjaznych środowisku. Jaka kwota jest więc przewidziana na dotacje na efektywność energetyczną? Kto i w przypadku jakich inwestycji będzie mógł z nich skorzystać oraz od kiedy rusza nabór wniosków?

Czym jest FENG i jaka kwota jest przewidziana na dotacje na efektywność energetyczną?

Fundusze Europejskie dla Nowej Gospodarki 2021-2027 jest kontynuacją dwóch wcześniejszych programów Gospodarka 2007-2013, a także Inteligentny Rozwój 2014-2020. Do jego głównych celów zaliczyć można przede wszystkim:

  • wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw z sektora MŚP,
  • zwiększenie potencjały w zakresie badań oraz innowacji, a także wykorzystywanie nowoczesnych, zaawansowanych technologii,
  • rozwój umiejętności, które zapewnią transformację przemysłową i przedsiębiorczą w kierunku przemysłu 4.0,
  • transformacja gospodarki w kierunku rozwiązań przyjaznych dla środowiska.

Zgodnie z założeniami programu FENG na wszystkie te cele zostanie natomiast przeznaczonych 36 miliardów złotych. Ich realizację mogą natomiast usprawnić planowane dotacje na efektywność energetyczną dla przedsiębiorstw, których łączna przewidywana wartość ma wynosić nawet d 460 milionów euro.

Dla kogo będą dostępne dotacje na efektywność energetyczną?

Dostępne już w 2023 roku dotacje na efektywność energetyczną będą wsparciem skierowanym do trzech grup przedsiębiorców. Pierwszą z nich są firmy z sektora MŚP. Druga grupa, która będzie mogła skorzystać z dotacji to z kolei przedsiębiorstwa small-mid cap, zatrudniające do 499 pracowników. Natomiast trzecia z grup to przedsiębiorcy mid-caps zatrudniający do 3000 pracowników.

Jakie inwestycje będą obejmować środki z dotacji w ramach programu FENG?

Dotacje na efektywność energetyczną mają przede wszystkim na celu wsparcie inwestycji związanych z modernizacją infrastruktury przedsiębiorstw czy budową instalacji OZE. Za sprawą których zwiększają one swoją efektywność energetyczną. Wypłatę środków w ramach dotacji uzyskać będzie można wobec tego między innymi na:

  • zakup, a także wytworzenie środków trwałych,
  • zakup robót oraz materiałów budowlanych,
  • wydatki związane z usługami doradczymi,
  • zakup, zainstalowanie i uruchomienie instalacji OZE.

Warunkiem uzyskania dotacji jest natomiast przeprowadzenie audytu energetycznego, który uzasadni ekonomicznie słuszność realizacji określonej inwestycji. Dlatego już teraz zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych specjalistów, którzy są w stanie wykonać dla Państwa profesjonalny i kompleksowy audyt energetyczny.

Ile pieniędzy będzie można otrzymać i kiedy ruszą wypłaty dotacji na efektywność energetyczną?

Dotacje na efektywność energetyczną mogą objąć swoim finansowaniem nawet do 70% wydatków. Należy jednak wspomnieć o tym, że wartość dofinansowania będzie uzależniona przede wszystkim od miejsca prowadzonej działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę ubiegającego się o nie. Zależeć będzie ona natomiast od poziomu rozwinięcia danego regionu. Im jest on więc niższy, tym przedsiębiorcy mogą liczyć na wyższą wartość dotacji.

Nabór wniosków o dotacje dla przedsiębiorców zgodnie z planami ma ruszyć I kwartale 2023 roku. Dlatego już teraz warto zastanowić się nad planowaniem inwestycji, które będą mogły być współfinansowane ze środków pochodzących właśnie z tego źródła.

Przedsiębiorstwa, które chcą skorzystać z dotacji na efektywność energetyczną, zachęcamy także do kontaktu z nami za pomocą zakładki Kontakt. Nasi specjaliści przeprowadzą Państwa przez ten proces krok po kroku oraz wykonają niezbędny audyt energetyczny, który jest podstawą do wypłacenia dofinansowania.

Zapisz się do newslettera