Trzecia w tym roku, wrześniowa aukcja CHP (Combined Heat and Power) mająca na celu promowanie wytwarzania energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji odbędzie się między 16 a 26 września 2024 roku. Wraz z nią przeprowadzony zostanie również drugi nabór na premię kogeneracyjną indywidualną, w przypadku której do rozdysponowania jest niemal 21 miliardów złotych. Kto, kiedy i na jakich zasadach może przystąpić do aukcji CHP lub uzyskać premię kogeneracyjną indywidualną? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w artykule.

Kiedy odbędzie się wrześniowa aukcja CHP dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji?

Trzecia z czterech aukcji CHP przewidzianych na 2024 rok, oznaczona jako ACHP/3/2024, będzie miała miejsce od 16 do 18 września. Przewidziane w ramach niej wsparcie wynosi 3,7 miliarda złotych i obejmie sprzedaż 23 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji.

Wrześniowa aukcja CHP skierowana jest do nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracyjnych o mocy od 1 do 50 MW. Uczestnicy muszą przygotować swoje oferty, korzystając z formularza dostępnego na stronie URE, a sama aukcja zostanie przeprowadzona w formie pisemnej. Sesja aukcji rozpocznie się 16 września o godzinie 8:15 i zakończy 18 września o 16:15.

Wartość referencyjna dla nowych jednostek kogeneracyjnych opalanych paliwem gazowym zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska wynosi 324,42 zł/MWh. Wunosi ona o 66,41 zł mniej niż w 2023 roku.

Kiedy odbędzie się wrześniowy nabór na premię kogeneracyjną indywidualną?

Tydzień po tym jak zakończy się wrześniowa aukcja CHP, od 24 do 26 września, odbędzie się drugi i tym samym ostatni w tym roku nabór na premię kogeneracyjną indywidualną. Nabór ten, oznaczony jako NCHP/2/2024, przeznaczony jest dla nowych lub znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracyjnych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 50 MW. Przeprowadzony zostanie także w formie papierowej.

Premią kogeneracyjną indywidualną w tym naborze może zostać objęta sprzedaż 72 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji, której maksymalna wartość wyniesie blisko 17,3 miliarda złotych. Sesja naboru rozpocznie się 24 września o godzinie 8:15 i zakończy 26 września o 16:15.

Jak przebiegły dotychczasowe aukcje CHP w 2024 roku?

W marcu 2024 roku odbył się pierwszy tegoroczny nabór na premię kogeneracyjną indywidualną, który nie został rozstrzygnięty z powodu braku zainteresowania. W marcowej aukcji CHP nie wyłoniono również zwycięzców, pomimo ich rozstrzygnięcia.

Z kolei w drugiej aukcji CHP, przeprowadzonej w czerwcu, złożono cztery zwycięskie oferty, którym przyznano wsparcie w wysokości ponad 163,65 miliona złotych.

Czym jest system wsparcia dla kogeneracji?

Kogeneracja, czyli produkcja ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie, jest najbardziej efektywną metodą wykorzystania energii pierwotnej zawartej w paliwie. Sprawność takich systemów może przekraczać 80%, co jest znacznie wyższe niż w przypadku tradycyjnych elektrowni kondensacyjnych, które osiągają sprawność na poziomie około 50%. Dzięki kogeneracji możliwe jest znaczne zwiększenie efektywności energetycznej, co przekłada się na niższe koszty produkcji energii i mniejsze obciążenie środowiska.

Aby promować instalacje kogeneracyjne, w 2019 roku została wprowadzona Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji wdrażająca nowy system wsparcia dla źródeł wytwarzających energię elektryczną i ciepło w jednym procesie. Obejmuje on cztery formy — premię gwarantowaną indywidualną, premię gwarantowaną, aukcje oraz nabory.

Zachęcamy do udziału we wrześniowej aukcji CHP oraz naborze na premię kogeneracyjną indywidualną, a także kontaktu  e-mail: info@hnl.pl  lub telefonicznie: +48 500 18 18 11 z naszymi specjalistami, którzy pomogą w przygotowaniu oferty na pozyskanie środków finansowych z tych źródeł.