9 kwietnia podczas konferencji prasowej w Warszawie minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister Urszula Zielińska zaprezentowały szczegóły nowego programu „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”. Ma być on wsparciem w procesie dekarbonizacji polskiego ciepłownictwa, które aktualnie odpowiedzialne jest za spalanie około 40% węgla. Zgodnie z wyliczeniami resortu klimatu w ramach programu może powstać co najmniej 325 instalacji OZE, dzięki którym możliwe będzie zmniejszenie rocznej emisji CO2 na poziomie 387 062 Mg.

Kiedy rusza program „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”?

Zgodnie z zapowiedziami nowy program „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” zostanie uruchomiony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 16 kwietnia 2024 r. i będzie on realizowany do 2030 r. Przy czym jednocześnie na stronach rządowych możemy znaleźć informacje, że podpisywanie umów o dofinansowanie będzie realizowane wyłącznie do 31 grudnia 2027 r.

Ile wynosi budżet programu „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”?

Budżet programu „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” wynosi 2 mld zł, środki te pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego. Oferowane w ramach programu wsparcie przyjmie dwie formy.

Pierwszą z nich będą dotacje bezzwrotne do 50% kosztów kwalifikowanych, na które przeznaczonych zostanie 1,43 mld zł.

Drugą formą wsparcia finansowego będą natomiast pożyczki uzupełniające, mogące obejmować do 70% kosztów kwalifikowanych, w maksymalnej wysokości do 300 mln złotych, rozłożone na okres wynoszący nie dłużej niż 15 lat. Na ich wypłatę przewidziano 0,57 mld złotych.

Kto i na jakie inwestycje będzie mógł uzyskać wsparcie finansowe w ramach programu?

Ze wsparcia finansowego w ramach programu  „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” skorzystać mogą przedsiębiorcy oraz spółki komunalne. 

Objęte nim mogą zostać natomiast inwestycje dotyczące budowy oraz modernizacji źródeł energii cieplnej o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej nie mniej niż 2 megawaty mocy cieplnej (MWt). Opierać się mają one na wykorzystaniu technologii bazujących na OZE, takich jak pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz energia geotermalna, wykluczając przy tym kogenerację. 

Dodatkowo, w dofinansowywanych projektów mogą być realizowane prace związane z elementami, takimi jak przyłącza do sieci ciepłowniczej należącej do beneficjenta (wytwórcy energii), a także magazyny energii, obejmujące magazyny ciepła oraz inne zaawansowane technologie magazynowania energii. Przy czym w przypadku magazynów energii, aby zostały one objęte dofinansowaniem, muszą zostać zintegrowane ze źródłem ciepła realizowanym w ramach głównego projektu.

Warunkiem umożliwiającym skorzystanie przedsiębiorcom z programu „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” jest to, że instalacje kwalifikujące się do dofinansowania muszą co najmniej 70% ciepła użytkowego wytworzonego w jednostce Odnawialnych Źródeł Energii w danym roku kalendarzowym dostarczyć do publicznej sieci ciepłowniczej.

Więcej informacji na temat programu znaleźć można na stronie Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Jeszcze raz przypominamy, że program „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” zgodnie z zapowiedziami rusza 16 kwietnia. Już dziś zapraszamy przedsiębiorstwa z branży ciepłowniczej, do kontaktu z nami pod adresem e-mail: info@hnl.pl. Nasz zespół ekspertów pomoże Państwu przeanalizować możliwość skorzystania z programu oraz zaplanować proces pozyskania środków na realizacje projektów.