Nazwa dotacji

krótki opis dotacji 

Rozwój OZE

Nabór wniosków na "Rozwój OZE" wystartował!

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił termin naboru na program, którego celem jest wspieranie realizacji projektów w zakresie budowy lub przebudowy instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii do wytwarzania energii elektrycznej i energii cieplnej.

Wnioski należy składać w terminie 23.08.2024  r. – 12.12.2024 r.

Beneficjenci

Beneficjentami wsparcia, definiowanymi jako ostateczni odbiorcy wsparcia, będą przedsiębiorcy.

Rodzaje inwestycji

  1. Budowa, przebudowa, modernizacja i rozbudowa odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania biometanu wraz z przyłączeniem do sieci gazowej.
  2. Budowa lub rozbudowa odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i/lub ciepła z biogazu wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE oraz przyłączeniem do sieci, w tym z infrastrukturą umożliwiającą wykorzystanie ciepła wytworzonego w skojarzeniu.

Biometan

Wsparciem w zakresie instalacji odnawialnych źródeł energii do wytwarzania biometanu objęta będzie budowa i rozbudowa instalacji do wytwarzania biometanu (w tym instalacji wytwarzania biogazu na potrzeby wytwarzania biometanu oraz instalacji oczyszczania biogazu do postaci biometanu, z magazynami biogazu i biometanu), wraz z infrastrukturą niezbędną do wprowadzania biometanu do sieci gazowych (dystrybucyjnych lub przesyłowych).

W przypadku instalacji produkcji biometanu, wsparcie w ramach programu nie zależy od jej wielkości.

Biogaz

W przypadku projektów wykorzystujących biogaz w instalacjach o całkowitej nominalnej mocy cieplnej powyżej 2 MW lub stałe paliwa z biomasy w instalacjach o całkowitej nominalnej mocy cieplnej powyżej 20 MW, jako źródło wytwarzania energii odnawialnej elektrycznej, niezbędne będzie spełnienie kryteriów zrównoważonego rozwoju zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.

Formy i warunki udzielania dofinansowania

Dofinansowanie można uzyskać w trzech formach:

  • Pożyczka na warunkach preferencyjnych ze środków EFRR, zwana dalej „pożyczką IF EFRR”.
  • Dotacja udzielana ze środków EFRR, zwana dalej „dotacją IF EFRR” i dotacja udzielana ze środków krajowych NFOŚiGW, zwana dalej „dotacja NFOŚiGW”.
  • Pożyczka udzielana na warunkach rynkowych ze środków krajowych NFOŚiGW, zwana dalej „pożyczką NFOŚiGW”.
L.p.Warunki finansowaniaDotacja IF EFRRPożyczka IF EFRRPożyczka NFOŚiGW
1Rodzaj dofinansowaniadotacjapożyczka preferencyjnana warunkach rynkowych (nie stanowi pomocy publicznej)
2Intensywność dofinansowaniaDo 39,06% kosztów kwalifikowanych; w przypadku przedsięwzięć realizowanych w formule „project finance” do 33,19% kosztów kwalifikowanychCo najmniej 40,65% kosztów kwalifikowanych; w przypadku projektów w formule „project finance” co najmniej 34,56% kosztów kwalifikowanych20,29% kosztów kwalifikowanych; w przypadku przedsięwzięć realizowanych w formule „project finance” do 17,25% kosztów kwalifikowanych
3Umorzenienie dotyczybrakbrak
4Oprocentowanie pożyczkinie dotyczy0%oprocentowanie na poziomie stopy referencyjnej ustalanej zgodnie z Komunikatem Komisji Europejskiej w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych (Dz. Urz. UE C 14, 19.01.2008, str.6),
odsetki z tytułu oprocentowania spłacane na bieżąco w okresach kwartalnych, pierwsza spłata na koniec kwartału kalendarzowego, następującego po kwartale, w którym wypłacono pierwszą transzę środków.
5Okres finansowanianie dotyczynie dłużej niż 15 lat liczone od daty planowanej wypłaty pierwszej transzy pożyczki IF EFRR do daty spłaty ostatniej raty kapitałowejnie dłużej niż 15 lat liczone od daty planowanej wypłaty pierwszej transzy pożyczki do daty spłaty ostatniej raty kapitałowej
6Karencja w spłacie rat kapitałowychnie dotyczydo 12 miesięcy liczone od daty zakończenia realizacji przedsięwzięcia (daty zakończenia kwalifikowania wydatków)do 12 miesięcy liczone od daty zakończenia realizacji przedsięwzięcia (daty zakończenia kwalifikowania wydatków)

 

Obligatoryjne jest finansowanie przedsięwzięcia w formie pożyczki IF EFRR, dotacji IF EFRR i pożyczki NFOŚiGW obejmujących łącznie 100 % kosztów kwalifikowanych. Dotacja IF udzielona ze środków EFRR nie może przekroczyć 49% łącznej kwoty dofinansowania ze środków EFRR. Zakłada się proporcjonalne finansowanie projektu, tj. 79,71% kosztów kwalifikowanych ze środków EFRR oraz 20,29% ze środków NFOŚiGW.

W przypadku przedsięwzięć realizowanych w formule „project finance” (o których mowa w pkt 7.3.4.), dla których obligatoryjne jest finansowanie przedsięwzięcia w formie pożyczki IF EFRR, dotacji IF EFRR i pożyczki NFOŚiGW obejmujących łącznie 85 % kosztów kwalifikowanych. Dla pozostałych 15 % kosztów kwalifikowanych obowiązuje wymóg udziału środków własnych odbiorcy ostatecznego wsparcia.

Pomożemy Ci w pozyskaniu dofinansowania!

Jeśli są Państwo zainteresowani uzyskaniem wsparcia podczas składania wniosku lub chcieliby omówić możliwości skorzystania z dofinansowania, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami pod adresem e-mail: info@hnl.pl

Nasz doświadczony zespół ekspertów jest gotowy, by przeprowadzić Państwa przez cały proces od złożenia wniosku o dofinansowanie do rozliczenia.

Wyślij wiadomość