Premia gwarantowana

Oferujemy profesjonalne wsparcie w procesie pozyskiwania premii gwarantowanej przez wytwórców energii w wysokosprawnej kogeneracji. Zajmiemy się za Ciebie przygotowaniem projektu, wypełnieniem wniosków i pomoże znaleźć źródła finansowania inwestycji. 

Services

Czym jest premia gwarantowana?

Premia gwarantowana dla wytwórców energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji wynika z ustawy o promowaniu energii z wysokosprawnej kogeneracji, zwanej także ustawą o CHP, która została wprowadzona w życie 25 stycznia 2019 roku. 

Jest ona najprostszą formą wsparcia  dla małych jednostek wytwórczych i obejmuje dopłatę do każdej wytworzonej MWh energii w małej jednostce kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej mniejszej niż 1 MW. Oprócz tego wsparcie to oferowane jest również dla zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW. 

Jak przebiega proces uzyskania premii gwarantowanej?

Wytwórca chcący otrzymać premię gwarantowaną, musi przejść przez określone procedury. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o uzyskanie promesy koncesji wraz z opisem techniczno-ekonomicznym projektowanej inwestycji, w celu potwierdzenia tzw. efektu zachęty. Po uzyskaniu jej można przystąpić do budowy instalacji kogeneracyjnej.

Następnym krokiem jest złożenie do Prezesa URE wniosku. Po rozpatrzeniu go podejmowana jest przez niego decyzja o dopuszczeniu wytwórcy do systemu premiowego. Istotne jest, aby łączna moc zainstalowana elektryczna jednostek kogeneracji wymienianej we wniosku nie przekraczała jednak wartości określonej dla danego roku kalendarzowego przez Ministra Klimatu i Środowiska.

Wniosek o dopuszczenie do systemu premii gwarantowanej należy złożyć w terminie 60 dni od:

  • uzyskania lub zmiany koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej,
  • wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej.

Końcowym etapem tego procesu jest złożenie wniosku o wypłatę premii. Premia, ustalona dla roku przystąpienia do systemu, jest wypłacana w stałej wysokości przez okres 15 lat i podlega jedynie waloryzacji o wskaźnik inflacji.

Przygotowując wniosek o premię gwarantowaną, warto pamiętać, że jego prawidłowe wypełnienie oraz złożenie wraz z kompletem niezbędnych załączników ma znaczący wpływ na przebieg procesu wydania decyzji przez Prezesa URE. Dlatego oferujemy pełne wsparcie w tym zakresie. Dodatkowo pomagamy również firmom przeanalizować możliwość wdrożenia w nich kogeneracji, doradzając najkorzystniejsze rozwiązania, poparte między innymi przeprowadzonymi audytami efektywności energetycznej. 

Zgodnie z art. 2 pkt 26 ustawy o CHP premia gwarantowana jest dopłatą do:

a) wytworzonej, wprowadzonej do sieci i sprzedanej energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji przez wytwórcę w:

- zmodernizowanej jednostce kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW,

- istniejącej jednostce kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW,

b) wytworzonej energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji przez wytwórcę w:

- istniejącej jednostce kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW opalanej metanem uwalnianym i ujmowanym przy dołowych robotach górniczych w czynnych, likwidowanych lub zlikwidowanych kopalniach węgla kamiennego,

- zmodernizowanej jednostce kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW opalanej metanem uwalnianym i ujmowanym przy dołowych robotach górniczych w czynnych, likwidowanych lub zlikwidowanych kopalniach węgla kamiennego,

- nowej małej jednostce kogeneracji, znacznie zmodernizowanej małej jednostce kogeneracji, istniejącej małej jednostce kogeneracji lub zmodernizowanej małej jednostce kogeneracji, wchodzącej w skład źródła o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej mniejszej niż 1 MW.

Koncesja jest elementem wymaganym w przypadku każdej działalności związanej z wytwarzaniem energii elektrycznej w kogeneracji. 

Aby uzyskać koncesje, konieczne jest złożenie wniosku do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Warunki, które należy spełnić w celu uzyskania koncesji, obejmują:

  • Warunki formalno-prawne oraz organizacyjne, które potwierdza się m.in. zaświadczeniami o braku karalności wnioskodawcy i osób uprawnionych do jego reprezentacji.
  • Warunki techniczne, które są potwierdzane dokumentami zawierającymi opis parametrów technicznych urządzeń, opis wykorzystania ciepła użytkowego oraz decyzje dotyczące procesu budowlanego, takie jak decyzja o warunkach zabudowy, pozwolenie na budowę, pozwolenie na użytkowanie.
  • Warunki finansowe, które są potwierdzane dokumentami świadczącymi o posiadaniu przez wnioskodawcę wystarczających środków finansowych na prowadzenie działalności lub możliwości ich pozyskania. 

W Heat not Lost nie tylko pomagamy w uzyskaniu premii gwarantowanej dla wytwórców energii w kogeneracji, ale także niezbędnej koncesji. Nasi specjaliści mogą zająć się za Ciebie wszystkimi formalnościami związanymi z tym procesem.

Wniosek składany do prezesa URE i przystąpienie do systemu premii gwarantowanej powinien zawierać między innymi informacje związane z: 

  • danymi wytwórcy, 
  • lokalizacją jednostki CHP, 
  • rodzajem stosowanych paliw, 
  • dokumentacją potwierdzającą moc jednostki, 
  • miejscem przyłączenia do sieci elektroenergetycznej i publicznej sieci ciepłowniczej (jeśli dotyczy), 
  • udziałem ciepła użytkowego przeznaczonego do wprowadzenia do sieci publicznej w stosunku do całkowitej produkcji ciepła,
  • planowaną datę rozpoczęcia produkcji energii.

Wymienione elementy to tylko nieliczne z informacji, które należy zawrzeć we wniosku. Zdajemy sobie sprawę, że proces uzyskania premii gwarantowanej może przysporzyć również na tym etapie wiele problemów. Dlatego oferujemy w tej kwestii pełne wsparcie. 

Dla instalacji o mocy elektrycznej powyżej 1 MW stworzone zostały programy wsparcia w postaci premii kogeneracyjnej - dla instalacji o mocy od 1 MW do 50 MW lub premii kogeneracyjnej indywidualnej - dla instalacji o mocy powyżej 50 MW. Szczegółowe informacje znajdą Państwo tutaj.

Poznaj dostępne dotacje na realizacje inwestycji w wysokosprawną kogenerację

Pomagamy znaleźć i uzyskać dotacje i dofinansowania na wybudowanie jednostek wysokosprawnej kogeneracji w ramach programów regionalnych krajowych oraz funduszy norweskich.

Sprawdź, czy kogeneracja jest dla Twojej firmy

Oferujemy przeprowadzenie rzetelnego audytu efektywności energetycznej, które pomoże wdrożyć w przedsiębiorstwie rozwiązania kogeneracyjne.

Skorzystaj ze wsparcia specjalistów