Premie

Oferujemy pełne wsparcie przy pozyskiwaniu oraz rozliczaniu premii gwarantowanej lub kogeneracyjnej dla wytwórców energii z wysokosprawnej kogeneracji. Pozyskujemy także dofinansowania na budowę instalacji produkujących energię elektryczną i ciepło w wysokosprawnej kogeneracji.

Services

Czym jest kogeneracja?

Kogeneracja, znana również jako skojarzone wytwarzanie ciepła i energii (CHP, Combined Heat and Power), to proces jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytecznego ciepła z jednego źródła paliwa. Jest to efektywny sposób pozwalający na znaczące zmniejszenie strat energii w porównaniu z tradycyjnymi metodami jej wytwarzania.

W kogeneracji można wykorzystać różne paliwa, takie jak gaz ziemny, biomasa, węgiel, czy paliwa odpadowe. Powstające podczas procesu ich spalania ciepło w tradycyjnych elektrowniach byłoby tracone, w systemach kogeneracji jest ono natomiast odzyskiwane i wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody lub w procesach przemysłowych.

Sam proces technologiczny nie jest w tym przypadku skomplikowany, choć wymaga poczynienia pewnych inwestycji. Znajdzie on swoje zastosowanie w obszarach, takich jak:            

  • fabryki i obiekty magazynowe,
  • szpitale,
  • hotele,
  • centra rekreacyjne,
  • obiekty publiczne.

Oferujemy pomoc we wdrożeniu do przedsiębiorstw rozwiązań kogeneracyjnych. Ponadto doradzamy, skąd pozyskać fundusze na inwestycje oraz na jakich zasadach od strony prawnej funkcjonują związane z tym zagadnieniem wszelkiego rodzaju programy rządowe i unijne. 

Dlaczego warto zainwestować w kogeneracje?

Oszczędzanie energii w ramach prowadzonych przedsiębiorstw jest niezwykle obszernym zagadnieniem. Jednym z tych, które przewija się w tym kontekście stosunkowo często, jest kogeneracja. 

Często zalecenie wdrożenia systemów kogeneracyjnych jest wynikiem przeprowadzonego audytu efektywności energetycznej lub audytu energetycznego (przedsiębiorstw). Popularność wdrażania tego procesu technologicznego nie może dziwić, gdyż dzięki niemu możliwe jest osiągnięcie oszczędności energii na poziomie sięgającym aż kilkudziesięciu procent. Wynika to z tego, że kogeneracja może osiągnąć sprawność na poziomie 80-90%, podczas gdy tradycyjne elektrownie mają sprawność rzędu 30-50%. W przypadku zastosowania kogeneracji oszczędność kosztów zakupu energii elektrycznej może wynieść nawet ponad 40%. Dodatkowo szacuje się, że inwestycja zwraca się po około 3-4 latach.

Ponadto tego typu rozwiązanie technologiczne zapewnia również efektywniejsze wykorzystanie paliw oznaczające mniejsze zużycie surowców naturalnych. Mniejsze zużycie paliwa przekłada się natomiast na niższe emisje dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń. Dlatego też w ramach kogeneracji można także liczyć na różnorodne systemy wsparcia — premię kogeneracyjną oraz gwarantowaną.

Premie jako formy wsparcia dla kogeneracji

25 stycznia 2019 roku weszła w życie Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji (ustawa z dnia 14 grudnia 2018 roku). Wprowadziła ona nowe systemy wsparcia dla jednostek kogeneracji, które zastąpiły tradycyjne mechanizmy w postaci świadectw pochodzących z kogeneracji (żółte certyfikaty). 

Założeniem ustawy było ograniczenie niekorzystnych zjawisk środowiskowych (ograniczenie emisji CO2) przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i energii elektrycznej. Tym samym wysokosprawna kogeneracja miała poprawić efektywność wykorzystania nośników energii. 

Aby zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w tego typu rozwiązania technologiczne, wdrożony został dla nich system wsparcia, obejmujący premie kogeneracyjne oraz gwarantowane. 

W ramach nich wytwórca może otrzymać dopłatę po spełnieniu określonych warunków, jeśli:

  • jego jednostka kogeneracji nie przekracza jednostkowego wskaźnika emisji dwutlenku węgla na poziomie 450 kg na 1 MWh wytworzonej energii,
  • co najmniej 70% ciepła użytkowego wytworzonego w jednostce kogeneracji zostanie wprowadzone do publicznej sieci ciepłowniczej. Przy czym ten wymóg nie dotyczy urządzeń o mocy poniżej 1 MW oraz zasilanych gazem z odmetanowania kopalń.

Obie premie przyznawane są dla wytwórców energii z wysokosprawnej kogeneracji na okres 15 lat. 

Premię kogeneracyjną i gwarantowaną po spełnieniu okreslonych wymagań wypłaca operator rozliczeń. Funkcję operatora rozliczeń pełni Zarządca Rozliczeń Spółka Aukcyjna. 

Zarządca Rozliczeń przygotowuje i zamieszcza na swojej stronie internetowej niezbędne formularze do przekazywania danych informacyjnych wytwórców i jednostek kogeneracji oraz wniosków o wypłatę premii.

W ramach ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, wytwórcy energii elektrycznej i ciepła mogą otrzymywać dopłaty z funduszy publicznych za każdą wyprodukowaną jednostkę energii lub wyprodukowaną i wprowadzoną do sieci. Kwoty wsparcia różnią się w zależności od rodzaju użytego paliwa, wielkości instalacji oraz jej wieku. Co roku Minister Klimatu i Środowiska określa szczegółowe stawki wsparcia, dostosowując je do aktualnych warunków rynkowych i technologicznych. 

Szczegółowe informacje na temat premii dla wytwórców energii w wysokosprawnej kogeneracji znaleźć można na stronie Urzędu Regulacji Energetyki, a także Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz na naszym blogu

Dodatkowo, w Heat not Lost doskonale rozumiemy, że ubieganie się o premie gwarantowane lub kogeneracyjne dla wytwórców może być skomplikowane, zwłaszcza podczas wypełniania niezbędnych wniosków, od których zależy decyzja prezesa URE. Dlatego oferujemy Państwu profesjonalne wsparcie w tym zakresie. Uzyskać je można, kontaktując się z naszymi specjalistami, korzystając z zakładki Kontakt

Poznaj dostępne dotacje na inwestycje w wysokosprawną kogenerację

Pomagamy znaleźć i uzyskać dotacje i dofinansowania na wybudowanie jednostek wysokosprawnej kogeneracji w ramach programów regionalnych krajowych oraz funduszy norweskich.

Sprawdź, czy kogeneracja jest dla Twojej firmy

Oferujemy przeprowadzenie rzetelnego audytu efektywności energetycznej, który pomoże wdrożyć w przedsiębiorstwie rozwiązania kogeneracyjne.

Skorzystaj ze wsparcia specjalistów