Nazwa dotacji
krótki opis dotacji
Odnawialne źródła energii
Już w listopadzie roku 2024 można będzie składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w zakresie infrastruktury służącej do wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej i cieplnej pochodzącej ze źródła OZE. W ramach programu realizowane będą projekty na rzecz magazynowania energii pochodzącej ze źródeł OZE wraz z przyłączeniami do sieci, ze szczególnym uwzględnieniem rozproszonej energetyki prosumenckiej.
Beneficjenci
Instytucje kultury, Jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego, Jednostki Samorządu Terytorialnego, Lokalne Grupy Działania, Organizacje pozarządowe, Osoby fizyczne.
Rodzaje przedsięwzięć
Budowa lub rozbudowa lub zakup wraz z montażem magazynów energii wyłącznie na potrzeby źródeł OZE wraz z przyłączeniem do sieci.
Uzupełniająco, kosztami kwalifikowalnymi w ramach projektów mogą być koszty dostosowania istniejącej instalacji OZE do magazynowania energii, przy czym nie może to prowadzić do zwiększenia mocy istniejącej instalacji OZE.
Najważniejsze warunki realizacji Działania:
- Działanie będzie realizowane w formule wskazanej w lokalnej strategii rozwoju, przy czym dopuszcza się formułę konkursów ogłaszanych przez lokalną grupę działania (LGD) zgodnie z mechanizmem RLKS albo formułę projektów grantowych.
- Wsparcie uzyskać mogą wyłącznie projekty wybrane do dofinansowania przez właściwą LGD w ramach realizacji jej strategii.
- W przypadku realizacji projektów grantowych, za wybór grantobiorców odpowiedzialna jest właściwa LGD.
- W zakresie magazynów energii elektrycznej dofinansowane będą magazyny o mocy nie więcej niż 1 MWe, przy czym ich moc nie powinna przekraczać sumarycznej mocy wszystkich jednostek wytwórczych wchodzących w skład instalacji OZE.
- Pojemność urządzeń magazynujących energię powinna być dostosowana do wielkości produkcji energii w urządzaniach OZE.
- Wykluczone ze wsparcia są urządzenia magazynujące energię, które nie przyczyniają się do wzrostu autokonsumpcji energii ze źródeł OZE.
- Wyklucza się wsparcie systemów i instalacji zasilających niskotemperaturowe wewnętrzne instalacje grzewcze, zlokalizowanych w obiektach przyłączonych do lokalnej sieci ciepłowniczej.
- Beneficjentami/grantobiorcami mogą być podmioty wskazane w lokalnych strategiach rozwoju, jednocześnie zgodne z beneficjentami wskazanymi powyżej.
- Zakres wsparcia beneficjentów i grantobiorców będzie zgodny z lokalną strategią rozwoju dla obszaru danej LGD.
Formy i warunki udzielania dofinansowania
Maksymalny poziom dofinansowania projektu w ramach naboru wynosi 85% kosztów kwalifikowalnych projektu.
Pomożemy Ci w pozyskaniu dofinansowania!
Jeśli są Państwo zainteresowani uzyskaniem wsparcia podczas składania wniosku lub chcieliby omówić możliwości skorzystania z dofinansowania, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami pod adresem e-mail: info@hnl.pl
Nasz doświadczony zespół ekspertów jest gotowy, by przeprowadzić Państwa przez cały proces od złożenia wniosku o dofinansowanie do rozliczenia.
Więcej szczegółowych informacji o funduszach regionalnych w województwie pomorskim znajdą Państwo tutaj.