Ideą, która przyświecała organizacji II Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej Heat not Lost, było zaproszenie do udziału w tym przedsięwzięciu nie tylko naukowców, ale i przedstawicieli przemysłu. Cenię wartość bezpośredniego spotkania i myślę przede wszystkim o możliwości osiągnięcia efektu synergii między ludźmi, którzy raczej nie mają okazji do tego, by porozmawiać i wymienić się pomysłami, doświadczeniami – mówi Paweł Gajewski, prezes zarządu Heat not Losti współorganizator konferencji. – Zależy mi także na podniesieniu efektywności współpracy między przedstawicielami świata nauki i świata przemysłu. Dzięki zaproponowanej formule konferencji teoria może spotkać się z praktyką, a efekty tego spotkania z pewnością będą cenne dla wszystkich zainteresowanych.
Organizatorzy konferencji zadbali wobec tego o umożliwienie współpracy Komitetu Naukowego z Radą Techniczną. Pierwsze gremium tworzą wybitni przedstawiciele świata nauki, drugie zaś reprezentanci firm szeroko rozumianej branży energetycznej. Profesor Zbigniew Plutecki zwrócił uwagę na to, iż prace publikowane przez naukowców, zarówno tych z dużym dorobkiem, jak i tych początkujących, trafiają do wąskiego grona odbiorców, a rozwiązania w nich prezentowane nie zawsze mają szansę na sprawdzenie w praktyce – tłumaczy Paweł Gajewski. – Z drugiej strony grupy energetyczne wdrażają różne rozwiązania w dziedzinie efektywności energetycznej i często poszukują nowych pomysłów. Konferencja Heat not Lost będzie wyjątkową okazją do tego, by nie tylko zaprezentować i przedyskutować ciekawe projekty, ale i do tego, by umożliwić wyartykułowanie konkretnych potrzeb przez przedstawicieli przemysłu.
Spojrzenie na zagadnienia związane z efektywnością energetyczną wciąż wymaga świeżości i otwartości, poszerzania horyzontów. Formuła i zakres tematyczny II Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej Heat not Lost służyć mają kształtowaniu, modelowaniu tego spojrzenia – i to jest jej podstawowa misja.