Już 10 czerwca 2024 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Kogeneracja dla Ciepłownictwa”. Z dofinansowania będą mogły skorzystać ciepłownie o mocy zamówionej ponad 50 MW.
Beneficjenci
Przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii, o zainstalowanej mocy cieplnej i/lub elektrycznej źródeł energii nie mniejszej niż 50 MW, realizujący projekt w ramach systemu ciepłowniczego, o zamówionej mocy cieplnej, na dzień składania wniosku, nie mniejszej niż 50 MW.
Kogeneracja dla ciepłownictwa – rodzaje inwestycji
Inwestycje dotyczące budowy lub/i przebudowy jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 10 MW, pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji (z wyłączeniem energii wytworzonej w jednostce kogeneracji opalanej węglem) wraz z podłączeniem ich do sieci przesyłowej, w których do produkcji energii wykorzystuje się:
- ciepło odpadowe,
- energię ze źródeł odnawialnych,
- paliwa gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór.
Elementem inwestycji może być m.in.:
- przyłącze do publicznej sieci ciepłowniczej należące do beneficjenta projektu (wytwórcy energii);
- magazyn ciepła – warunkiem udzielenia wsparcia na magazyn ciepła jest zintegrowanie go ze źródłem. o którym mowa w wyżej.
Formy dofinansowania
Dofinansowanie będzie realizowane w formie:
- dotacji – do 50% kosztów kwalifikowanych,
- pożyczki – do 100% kosztów kwalifikowanych,
- dla inwestycji realizowanych w formule project finance obowiązuje wymóg udziału środków własnych Wnioskodawcy (z zastrzeżeniem, że środki własne nie obejmują kredytów bankowych emisji obligacji, pożyczek właścicielskich, pożyczek udzielonych przez inne podmioty itp.) w wysokości co najmniej 15% kosztów kwalifikowanych inwestycji, wniesionego w postaci udziału kapitału zakładowego pokrytego wkładem pieniężnym.
Pomożemy Ci uzyskać dofinansowanie!
Mamy wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu finansowań związanych z poprawą efektywności energetycznej. Zapraszamy do kontaktu e-mail: info@hnl.pl, a także na nasze media społecznościowe https://www.facebook.com/heatnotlost oraz https://www.linkedin.com/company/heat-not-lost/
Jeśli są Państwo zainteresowani uzyskaniem wsparcia podczas składania wniosku lub chcieliby omówić możliwości skorzystania z dofinansowania, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami pod adresem e-mail: info@hnl.pl. Nasz doświadczony zespół ekspertów jest gotowy, by służyć pomocą i udzielić Państwu wszelkich niezbędnych informacji w tym zakresie.