Jak co roku styczeń to miesiąc, który nieodzownie wiąże się z planowaniem budżetów oraz wydatków. Nie inaczej jest także w przypadku Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego przychody w 2022 roku będą wyższe o 70%. Do rozdysponowania NFOŚiGW w 2022 roku ma więc 9,2 mld złotych. Na co planuje je przeznaczyć? My już wiemy!
Skąd tak duży wzrost przychodów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2022 roku?
Wzrost przychodów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2022 roku o 70%, czyli równy niemal 5,1 mld złotych to skutek pozyskiwanych przez niego środków związanych ze sprzedażą przez Komisję Europejską uprawnień do emisji CO2. Dodatkowo w prezentowanym budżecie na obecny rok NFOŚiGW bierze także pod uwagę przychody związane z opłatami emisyjnymi, których wartość ma wynosić 390 mln złotych, a także te pochodzące z opłat zastępczych będących efektem ustawy o efektywności energetycznej, których wysokość to 355 mln złotych.
Warto jednak wspomnieć, że w podawanych danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie uwzględnił on jeszcze funduszy unijnych, które rozliczane są pozabilansowo, przy czym zapewnia on, że planuje podpisanie kolejnych umów, w ramach których do Polski mają trafić środki z funduszy europejskich.
Ile pieniędzy NFOŚiGW przeznaczy na ochronę środowiska w 2022 roku?
Według prezentowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planów na 2022 rok chcę on przeznaczyć niemal 9,2 miliardów złotych na wszelkiego rodzaju inwestycje związane z ochroną środowiska oraz gospodarką wodną. Kwota ta jest więc większa od tej przeznaczonej na takie same działania w ubiegłym roku o 2,2 miliarda złotych.
Pieniądze te podzielone zostały na dotacje, których łączna wysokość w 2022 roku ma wynosić 6,5 miliarda złotych, a także pożyczki zwrotne – 2,3 miliarda złotych oraz finansowanie kapitałowe – 400 000 milionów złotych.
Jakie programy i działania zasilą środki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2022 roku?
900 milionów złotych tyle Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć w 2022 roku na wsparcie niskoemisyjnego transportu, a także rozwój infrastruktury związanej z ładowaniem samochodów elektrycznych, które stają się coraz popularniejsze w Polsce oraz infrastruktury związanej z tankowaniem wodoru.
Ponadto NFOŚiGW planuje w tym roku także dalej wspierać wszelkiego rodzaju inwestycje, które mają na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, jakie generuje branża przemysłowa oraz te, które pozwolą za pomocą budowy, rozbudowy lub modernizacji instalacji zmniejszyć wykorzystanie surowców pierwotnych. W 2022 roku można także spodziewać się wsparcie ze strony NFOŚiGW budownictwa energooszczędnego, gdyż planuje on na programy związane z nim przeznaczyć 537 milionów złotych.
Oprócz tego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w swoich planach uwzględnił już swoje trzy flagowe projekty, z których dotychczas skorzystały setki tysięcy osób prywatnych oraz przedsiębiorców.
Program Czyste powietrze w 2022 roku
W 2022 roku na program Czyste powietrze związany z wymianą przestarzałych oraz generujących wysoką emisję zanieczyszczeń do atmosfery pieców, a także termomodernizację budynków o wysokim współczynniku przenikania ciepła Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma zamiar przeznaczyć 1,95 mld złotych.
Program Mój prąd w 2022 roku
660 milionów złotych to z kolei kwota, jaką NFOŚiGW ma zamiar przeznaczyć w najbliższych miesiącach na program Mój prąd, którego zapowiadana na pierwszy lub drugi kwartał 2022 roku już 4 edycja tym razem ma wspierać nie tylko montaż instalacji fotowoltaicznych produkujących energię elektryczną z promieni słonecznych, ale także montaż magazynów energii pozwalających na kumulowanie i odłożenie jej konsumpcji w czasie oraz ładowarek pozwalających ładować samochody elektryczne.
Program Moja woda w 2022 roku
Nadchodzący rok wiąże się także z kontynuacją bardzo dobrze przyjętego programu Moja woda, w ramach którego oferowane było do 5 tysięcy złotych dotacji na prace związane między innymi z montażem instalacji wychwytujących deszczówkę, na który Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w swoich planach uwzględnił także środki pieniężne.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]