02.02. Rozwój OZE to kolejne działanie realizowane w ramach programu FEnIKS, dla którego ogłoszone zostały planowane warunki wsparcia odbiorców ostatecznych. Nabór w tym przypadku skupia się między innymi na inwestycjach biogazowych i ma na celu wspieranie rozwoju energii odnawialnej w Polsce.
Jakie inwestycje zostaną objęte wsparciem i kto może z niego skorzystać?
Wsparcie w ramach działania 02.02 Rozwój OZE programu FEnIKS, będące naborem dla ostatecznych odbiorców, obejmuje swoim zakresem między innymi:
- budowę lub rozbudowę odnawialnych źródeł energii w celu wytwarzania energii elektrycznej i/lub ciepła z biogazu, wraz z magazynami energii dedykowanymi dla danego źródła OZE, oraz integracją z siecią energetyczną. W tym kontekście uwzględnia się również infrastrukturę umożliwiającą wykorzystanie wytworzonego ciepła w skojarzeniu, z wyłączeniem instalacji wykorzystujących biomasę w procesie zgazowania. Na której skupiamy się w dalszej części artykułu.
Z dofinansowania skorzystać mogą wszystkie przedsiębiorstwa, w tym także te z sektora MŚP. Istotne jest jednak to, że, moc instalacji przeznaczonej do wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej z biogazu, aby mogła zostać nim objęta, musi wynosić odpowiednio — powyżej 5MWe oraz powyżej 5 MWth/5 MWe.
Ile wynosi budżet wsparcia w ramach działania 02.02 Rozwój OZE?
Budżet wsparcia w przypadku przedsięwzięć wynosi 150 mnl zł. Finansowanie inwestycji może pokrywać nawet 100% kosztów kwalifikowanych. Przy czym jego łączna wartość przyznawana zarówno w formie pożyczki, jak i dotacji dla jednego przedsięwzięcia nie może przekroczyć 40 mln zł.
Dostępne formy dofinansowania w ramach działań 02.02. Rozwój OZE programu FEnIKS
Dofinansowanie w ramach realizacji działań 02.02. Rozwój OZE programu FEnIKS będzie można uzyskać w formie:
- dotacji do 49% dofinansowania tj. do 39,06% kosztów kwalifikowanych,
- pożyczki preferencyjnej z oprocentowaniem 0%, wynoszącej co najmniej 51% dofinansowania tj. 40,65% kosztów kwalifikowanych,
- pożyczki na warunkach rynkowych, niestanowiącej pomocy publicznej, wynoszącej co najmniej 20,29% kosztów kwalifikowanych, oprocentowanie na poziomie stopy referencyjnej ustalanej zgodnie z Komunikatem Komisji Europejskiej w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych (Dz. Urz. UE C 14, 19.01.2008, str.6).
Wnioski o wsparcie w formie instrumentów finansowych będzie można składać już od czerwca, a ich nabór potrwa do września 2024 r.
Zachęcamy przedsiębiorstwa do skorzystania z naszych usług. Specjalizujemy się w kompleksowym pozyskiwaniu dofinansowań, obejmującym cały proces od przygotowania wniosku po finalne rozliczenie.
Kontakt do naszych specjalistów:
Ewelina: +48 500 181 811
Ola: +48 516 063 943
E-mail: info@hnl.pl