15 marca 2024 r. rozpoczyna się nabór wniosków o dofinansowanie instalacji OZE, z którego mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania ciepła lub wytwarzania w skojarzeniu ciepła i energii elektrycznej. Planowany budżet programu to aż 2 mld zł, w tym 1,43 mld na bezzwrotne formy dofinansowania (dotacje)!
Cel programu
Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii cieplnej z odnawialnych źródeł.
Beneficjenci
Przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania ciepła lub wytwarzania w skojarzeniu ciepła i energii elektrycznej.
Na co można otrzymać dotację?
Inwestycje dotyczące budowy lub/i przebudowy źródeł o łącznej mocy zainstalowanej co najmniej 2 MWt (minimalna moc budowanych/rozbudowywanych źródeł OZE nie może być mniejsza niż 2 MWt), w których do produkcji energii cieplnej wykorzystuje się energia ze źródeł odnawialnych ograniczonych do:
- pomp ciepła
- kolektorów słonecznych
- geotermii
Elementem inwestycji może być:
a) przyłącze do sieci ciepłowniczej należącej do beneficjenta (wytwórcy energii);
b) magazyn energii (magazyny ciepła, ale i inne technologie).
Warunkiem udzielenia wsparcia na magazyn energii jest zintegrowanie go ze źródłem ciepła, które będzie realizowane równolegle w ramach projektu. Do dofinansowania kwalifikują się instalacje, z których co najmniej 70% ciepła użytkowego wytworzonego w jednostce OZE w roku kalendarzowym zostanie wprowadzone do publicznej sieci ciepłowniczej.
Intensywność dofinansowania
Łączna kwota dofinansowania inwestycji nie może przekroczyć 70% kosztów kwalifikowanych inwestycji:
- Dofinansowanie w formie pożyczki do 70% kosztów kwalifikowanych
- Dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych,
- Dla inwestycji realizowanych w formule „project finance” obowiązuje wymóg udziału środków własnych Wnioskodawcy (z zastrzeżeniem, że środki własne nie obejmują: kredytów bankowych, emisji obligacji, pożyczek właścicielskich, pożyczek udzielonych przez inne podmioty itp.) w wysokości co najmniej 15% kosztów kwalifikowanych inwestycji, wniesionego w postaci udziału kapitału zakładowego pokrytego wkładem pieniężnym.
Warunki pożyczki
Kwota pożyczki: do 300 mln zł
Oprocentowanie pożyczki:
* na warunkach preferencyjnych: WIBOR 3M + 50 pb, nie mniej niż 1,5 % w skali roku,
* na warunkach rynkowych (pożyczka nie stanowi pomocy publicznej): oprocentowanie na poziomie stopy referencyjnej ustalanej zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych
Okres finansowania: do 15 lat
Okres karencji: do 12 miesięcy od zakończenia realizacji inwestycji
Pomożemy Ci uzyskać dofinansowanie!
Zapraszamy do kontaktu e-mail: info@hnl.pl, a także na nasze media społecznościowe https://www.facebook.com/heatnotlost oraz https://www.linkedin.com/company/heat-not-lost/