II nabór programu priorytetowego „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że planowane jest uruchomienie drugiego naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”. Rozpoczęcie naboru przewidywane jest na dzień 1 grudnia 2025 r.

Obecnie trwa proces ustalania założeń dla kolejnej edycji programu. Zakłada się, że będą one zbliżone do warunków obowiązujących w pierwszym naborze, co pozwala już teraz przygotowywać się do aplikowania o środki. W niniejszym wpisie przedstawione zostały kluczowe informacje z poprzedniej edycji, które mogą stanowić pomocne źródło wiedzy dla potencjalnych wnioskodawców.

Warto już teraz przygotować się do zbliżającego się naboru. Jednym z kluczowych elementów, który będzie wymagany jako obowiązkowy załącznik do wniosku, jest audyt efektywności energetycznej dla całego źródła wytwórczego. Dokument ten powinien jednoznacznie wykazać zasadność planowanej inwestycji w kontekście osiągnięcia efektywności energetycznej.

Zachęcamy, aby nie odkładać tego na ostatnią chwilę – wcześniejsze przeprowadzenie audytu i przygotowanie dokumentacji pozwoli sprawnie przystąpić do procesu aplikacyjnego, gdy tylko nabór zostanie oficjalnie ogłoszony.

Rodzaje inwestycji OZE

Dofinansowanie można otrzymać na:

  1. Inwestycje dotyczące budowy lub/i przebudowy źródeł o łącznej mocy zainstalowanej co najmniej 2 MWt (minimalna moc budowanych/rozbudowywanych źródeł OZE nie może być mniejsza niż 2 MWt), w których do produkcji energii cieplnej wykorzystuje się energia ze źródeł odnawialnych ograniczonych do:
  • pomp ciepła,
  • kolektorów słonecznych,
  • geotermii.
  1. Elementem inwestycji może być:
  1. przyłącze do sieci ciepłowniczej należącej do beneficjenta  (wytwórcy energii);
  2. magazyn energii (magazyny ciepła, ale i inne technologie).

Warunkiem udzielenia wsparcia na magazyn energii jest zintegrowanie go ze źródłem ciepła, które będzie realizowane równolegle w ramach projektu. Do dofinansowania kwalifikują się instalacje, z których co najmniej 70% ciepła użytkowego wytworzonego w jednostce OZE w roku kalendarzowym zostanie wprowadzone do publicznej sieci ciepłowniczej.

Formy dofinansowania

Dofinansowanie można otrzymać w formie dotacji i/lub pożyczki. Łączna kwota dofinansowania inwestycji nie może przekroczyć 70% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Pozostałych kosztów tej inwestycji nie można finansować ze środków publicznych.

1)  Dofinansowanie w formie pożyczki do 70% kosztów kwalifikowanych,
2)  Dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych,
3)  Dla inwestycji realizowanych w formule „project finance” obowiązuje wymóg udziału środków własnych Wnioskodawcy (z zastrzeżeniem, że środki własne nie obejmują: kredytów bankowych, emisji obligacji, pożyczek właścicielskich, pożyczek udzielonych przez inne podmioty itp.) w wysokości co najmniej 15% kosztów kwalifikowanych inwestycji, wniesionego w postaci udziału kapitału zakładowego pokrytego wkładem pieniężnym.

Warunki dofinansowania

Dofinansowanie w formie pożyczki można otrzymać do 300 mln zł. Oprocentowanie pożyczki:

  • na warunkach preferencyjnych: WIBOR 3M + 50 pb, nie mniej niż 1,5 % w skali roku,
  • na warunkach rynkowych (pożyczka nie stanowi pomocy publicznej): oprocentowanie na poziomie stopy referencyjnej ustalanej zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej
  • pożyczka nie podlega umorzeniu,
  • odsetki z tytułu oprocentowania spłacane są na bieżąco w okresach kwartalnych, pierwsza spłata na koniec kwartału kalendarzowego, następującego po kwartale, w którym wypłacono pierwszą transzę środków,
  • okres finansowania do 15 lat liczony od daty planowanej wypłaty pierwszej transzy pożyczki do daty planowanej spłaty ostatniej raty kapitałowej,
  • okres karencji do 12 miesięcy od daty zakończenia realizacji inwestycji.

Pomożemy Ci uzyskać dofinansowanie!

Od lat zajmujemy się kompleksowym pozyskiwaniem dofinansowań, od przygotowania wniosku po rozliczenie. Już dziś zapraszamy przedsiębiorstwa z branży ciepłowniczej, do kontaktu z naszym zespołem!

Ewelina +48 500 181 811

Ola +48 516 063 943

e-mail: info@hnl.pl

Nasze media społecznościowe: https://www.facebook.com/heatnotlost oraz https://www.linkedin.com/company/heat-not-lost/