Tylko do 3 lutego można składać wnioski do IX już edycji programu GreenEvo — Akcelerator Zielonych Technologii będącego projektem Ministerstwa Klimatu, którego pomysłodawcą jest minister środowiska Maciej Sawicki. Sprawdź, na czym polega ten program wspierający rozwój polskich firm, do kogo jest on skierowany, jakie zapewnia korzyści oraz czy Ty także możesz złożyć wniosek!
Czym jest program GreenEvo i w jakim celu powstał?
Program GreenEvo powstał w 2009 roku i jest on wynikiem ustaleń w ramach 14 Konferencji Narodów Zjednoczonych związanej ze zmianami w klimacie, która miała miejsce w grudniu 2008 roku. Celem programu GreenEvo jest wzmocnienie procesów związanych z kształtowaniem zrównoważonego rozwoju zarówno na obszarze polski, jak i całego świata. Ma on więc za zadanie wypromować małe i średnie przedsiębiorstwa oferujące, ciekawe, innowacyjne i nietypowe rozwiązania, którzy jednak nie mają środków na dotarcie do większej grupy odbiorców również poza granicami naszego kraju.
Obecnie program GreenEvo uznawany jest za kluczowy pod względem wspierania transformacji w kierunku zrównoważonej gospodarki, a także prowadzenia firm w odpowiedzialny i zgodny ze środowiskiem sposób. Dzięki niemu polskie zielone technologie mają szansę zaistnieć na świecie.
Kto może złożyć wniosek do IX edycji programu GreenEvo?
Wnioski, których nabór w tej edycji programu GreenEvo rozpoczął się w grudniu 2021 roku i zakończy się 3 lutego lub po spłynięciu ich w liczbie 50 sztuk mogą składać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą zarejestrowaną w naszym kraju. Warunkiem jest jednak to, że ich działalność musi oferować wdrożone już technologie środowiskowe, które przedsiębiorca chciałby zacząć sprzedawać poza granicami kraju, z obszarów:
- gospodarki wodno-ściekowej,
- gospodarki odpadami,
- odnawialnych źródeł energii, do których zaliczyć można między innymi fotowolataikę, energetykę wodorową, biopaliwa,
- ochrony powietrza,
- budownictwa pasywnego,
- ochrony klimatu,
- ochrony środowiska w branży wydobywczej,
- niskoemisyjnego transportu,
- ochrony różnorodności biologicznej,
- oszczędzania energii, w tym kogeneracje, magazyny energii.
Co można uzyskać zgłaszając się do programu GreenEvo?
Przedsiębiorcy zgłaszający się do programu GreenEvo mogą uzyskać przede wszystkim wsparcie w formie de minimis, którego wysokość nie może przekroczyć 200 000 euro w ciągu trzech lat podatkowych. Dodatkowo mogą oni także liczyć na informacje na temat dostępnych rozwiązań, które zapewnią im wsparcie w rozwoju, promocję ich technologii pod marką GreenEvo, a także wsparcie marketingowe. Dzięki udziałowi w tym programie można także sprawdzić, czy dane rozwiązanie ma potencjał sprzedażowy na zagranicznych rynkach.
Do korzyści, jakie daje zgłoszenie się do programu GreenEvo zaliczyć oprócz tego można także:
- liczne szkolenia między innymi zarówno z technik sprzedaży, jak i prezentacji oraz budowania strategii ekspansji rynków zagranicznych czy też ochrony patentowej,
- informacje o rynkach zagranicznych,
- udział w branżowych targach, wystawach i spotkaniach,
- udział w krajowych oraz zagranicznych misjach gospodarczych, bez konieczności ponoszenia związanych z tym kosztów.
Nie można także zapominać, że dotychczasowi laureaci programu GreenEvo wciąż korzystają z jego wsparcia, biorąc czynny udział w szkoleniach, misjach gospodarczych oraz czerpiąc wsparcie od specjalistów. Z kolei sam program jest również doskonałą okazją do nawiązywania relacji partnerskich w branży środowiskowej.
GreenEvo jest w związku z tym szansą na rozwój polskiej zielonej technologii, nawet w przypadku małych przedsiębiorstw, które nie mogły dotychczas liczyć na możliwość prezentowania swoich rozwiązań na arenie międzynarodowej. Warto więc zainteresować się tym programem, zwłaszcza że w tej edycji nabór wniosków do niego trwa wyłącznie do 3 lutego 2022 roku.