Nazwa dotacji

krótki opis dotacji 

OZE dla ciepłownictwa

Nabór na OZE dla ciepłownictwa trwa!

Do 17 grudnia 2024 r. trwa nabór w programie priorytetowym „OZE źródło ciepła dla ciepłownictwa”. Program realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a środki na jego realizację pochodzą z funduszu modernizacyjnego.

Rodzaje inwestycji

  1. Inwestycje dotyczące budowy lub/i przebudowy źródeł o łącznej mocy zainstalowanej co najmniej 2 MWt (minimalna moc budowanych/rozbudowywanych źródeł OZE nie może być mniejsza niż 2 MWt), w których do produkcji energii cieplnej wykorzystuje się energia ze źródeł odnawialnych ograniczonych do:
  • pomp ciepła,
  • kolektorów słonecznych,
  • geotermii.

 

  1. Elementem inwestycji może być:
  • przyłącze do sieci ciepłowniczej należącej do beneficjenta  (wytwórcy energii);
  • magazyn energii (magazyny ciepła, ale i inne technologie).

 

Do dofinansowania kwalifikują się instalacje, z których co najmniej 70% ciepła użytkowego wytworzonego w jednostce OZE w roku kalendarzowym zostanie wprowadzone do publicznej sieci ciepłowniczej.

Dofinansowanie może być udzielone wyłącznie na projekty OZE.

Beneficjenci

Przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (t.j.: Dz. U. z 2023 r. poz. 221, z późn. zm.) prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania ciepła lub wytwarzania w skojarzeniu ciepła i energii elektrycznej.

Formy i warunki udzielania dofinansowania

Dofinansowanie można uzyskać w formie wyłącznie dotacji, wyłącznie pożyczki lub dotacji i pożyczki łącznie.

  • Dotacja do 50% kosztów kwalifikowalnych
  • Pożyczka do 70% kosztów kwalifikowalnych
  • Dla inwestycji realizowanych w formule „project finance” obowiązuje wymóg udziału środków własnych Wnioskodawcy (z zastrzeżeniem, że środki własne nie obejmują: kredytów bankowych, emisji obligacji, pożyczek właścicielskich, pożyczek udzielonych przez inne podmioty itp.) w wysokości co najmniej 15% kosztów kwalifikowanych inwestycji, wniesionego w postaci udziału kapitału zakładowego pokrytego wkładem pieniężnym.

 

Warunki dofinansowania w formie pożyczki:

  1. Kwota pożyczki: do 300 mln zł
  2. Okres finansowania: do 15 lat
  3. Karencja: do 1 roku
  4. Oprocentowanie pożyczki:
  • na warunkach preferencyjnych: WIBOR 3M + 50 pb, nie mniej niż 1,5 % w skali roku,
  • na warunkach rynkowych (pożyczka nie stanowi pomocy publicznej): oprocentowanie na poziomie stopy referencyjnej ustalanej zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych (Dz. Urz. UE C 14, 19.01.2008, str. 6)

 

Pomożemy Ci w pozyskaniu dofinansowania!

Lista obowiązkowych załączników do wniosku aplikacyjnego jest długa, zawiera m.in. audyt efektywności energetycznej dla całego źródła wytwórczego. 

Jeśli są Państwo zainteresowani uzyskaniem wsparcia podczas składania wniosku lub chcieliby omówić możliwości skorzystania z dofinansowania, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami pod adresem e-mail: info@hnl.pl

Nasz doświadczony zespół ekspertów jest gotowy, by przeprowadzić Państwa przez cały proces od złożenia wniosku o dofinansowanie do rozliczenia.

Szczegółowe informacje dotyczące programu OZE źródło ciepła dla ciepłownictwa:

 https://www.gov.pl/web/funduszmodernizacyjny/oze–zrodlo-ciepla-dla-cieplownictwa

Wyślij wiadomość