Kolejnym istotnym parametrem mającym wpływ na poprawność wykonywanych zdjęć termowizyjnych jest RTC (Reflected temperature compensation), czyli kompensacja temperatury odbitej. W większości przypadków, przy braku występowania zakłóceń w postaci emitorów promieniowania w pobliżu badanego obiektu, temperatura odbita równa jest temperaturze otoczenia. Wtedy wystarczający jest pomiar temperatury za pomocą termometru oraz wprowadzenie wartości do ustawień kamery.
Jednakże w warunkach przemysłowych mamy najczęściej do czynienia z sytuacją gdzie grupa pracujących urządzeń i instalacji znajduję się blisko siebie, wtedy konieczne jest dokonanie pomiaru temperatury odbitej za pomocą radiatora Lamberta. Jest to urządzenie bądź przedmiot, które odbija promieniowanie przy optymalnym rozproszeniu, czyli równo we wszystkich kierunkach. Powszechnie wykorzystywany jest do tego kawałek zgiętej a następnie rozprostowanej folii aluminiowej. Folię należy umieścić na badanym przedmiocie, następnie zmierzyć jej temperaturę za pomocą kamery termowizyjnej przy współczynniku emisyjności ε=1.
Pomiar temperatury odbicia również jest konieczny przy wykonywaniu badań termowizyjnych na zewnątrz. Promieniowanie czerwone emitowane z bezchmurnego nieba osiąga temperaturę (50-60oC). Światło słoneczne natomiast osiąga temperaturę ok. 5 500 oC. W związku z tym temperatura odbita podczas wykonywania pomiarów zewnętrznych często wynosi mniej niż 0 oC.
Reasumując:
- pomiary zewnętrzne zaleca się wykonywać wczesnym rankiem, najlepiej przy zachmurzonym niebie.
- jeśli wokół badanego obiektu znajdują się inne źródła promieniowania najlepiej je osłonić aby ograniczyć ich wpływ na temperaturę badanej powierzchni,
- przy każdych pomiarach termowizyjnych należy pamiętać o uwzględnieniu RTC.