Audyt termomodernizacyjny

Przeprowadzamy audyty termomodernizacyjne określające parametry techniczne oraz ekonomiczne przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Pomagamy znaleźć przedsiębiorstwom optymalne rozwiązania zapewniające oszczędność energii. 

Czym jest audyt termomodernizacyjny?

Audyt termomodernizacyjny to specjalny rodzaj audytu energetycznego. Jest to opracowanie określające zakres oraz parametry techniczne i ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, wskazujące optymalne rozwiązanie pod względem kosztów jego realizacji oraz oszczędności energii, które jest ono w stanie zagwarantować. Pozwala on wskazać obszary, które wymagają poprawy w zakresie efektywności energetycznej, uwzględniając przy tym między innymi:

  • izolację termiczną, 
  • przegrody zewnętrzne,
  • systemy grzewcze, 
  • systemy wentylacyjne. 

Nasi specjaliści przeprowadzają audyty termomodernizacyjne zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 września 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. 

Decydując się na współprace z Heat not Lost w tym zakresie możesz zoptymalizować zużycie energii w budynku oraz obniżyć związane z jego użytkowaniem koszty eksploatacyjne. W ramach naszych usług oferujemy także kompleksową pomoc przy składaniu wniosków podczas pozyskiwania dofinansowania na realizacje przedsięwzięć termoizolacyjnych zarówno ze środków krajowych, jak i unijnych. 

Kiedy wymagane jest przeprowadzenie audytu termomodernizacyjnego?

Wykonanie audytu termomodernizacyjnego jest wymagane w przypadku, gdy przedsiębiorstwo lub właściciel budynku chce uzyskać środki finansowe na realizację projektu termomodernizacyjnego z funduszy unijnych, krajowych lub innych źródeł wsparcia. W wielu przypadkach przedstawienia audytu jest częścią procesu aplikacyjnego w programach wspierających działania termomodernizacyjne. Bez niego nie jest możliwe na przykład pozyskanie premii termomodernizacyjnej.

Z jakich elementów składa się audyt termomodernizacyjny?

Składowe audytów termomodernizacyjnych są ściśle określone przez przepisy. Zgodnie z nimi, każdy tego typu dokument musi zawierać 4 informacje. 

  1. Dane identyfikacyjne — obejmujące informacje dotyczące budynku, lokalnego źródła ciepła lub lokalnej sieci ciepłowniczej oraz inwestora. 
  2. Ocenę stanu technicznego — obejmująca analizę obecnego stanu technicznego budynku, lokalnego źródła ciepła lub lokalnej sieci ciepłowniczej, pozwalającą na zidentyfikowanie obszarów wymagających modernizacji.
  3. Opis możliwych wariantów — obejmujący różne możliwości realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, z uwzględnieniem dostępnych technologii i rozwiązań technicznych.
  4. Wskazanie optymalnego wariantu — obejmujące również uzasadnienie wyboru zarówno pod względem kosztów realizacji, jak i potencjalnych oszczędności energii.

Jakie korzyści zapewnia przeprowadzenie audytu termomodernizacyjnego?

Przeprowadzenie audytu termomodernizacyjnego pozwala zidentyfikować obszary, w których można wprowadzić efektywne rozwiązania, prowadzące do znacznego zmniejszenia zużycia energii w budynku. Dzięki wskazaniu optymalnych rozwiązań umożliwia on także przeprowadzenie w pełni skutecznej modernizacji, przyczyniającej się do obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem budynku. 

Przeprowadzenie audytu termomodernizacyjnego zapewnia również możliwość ubiegania się o dotacje i dofinansowania na realizację projektów termomodernizacyjnych z funduszy unijnych, krajowych lub lokalnych. 

Dodatkowo inwestycje w termomodernizację, poparte rzetelnym audytem, cechują się szybszym okresem zwrotu poprzez maksymalne obniżenie kosztów eksploatacyjnych i poprawę trwałości budynku.

W ramach oferowanych przez nas audytów termomodernizacyjnych zajmujemy się także pozyskiwaniem środków na realizację dotyczących ich przedsięwzięć w formie dotacji lub dofinansowań. Gwarantujemy kompleksową obsługę od przygotowania wniosków po rozliczenie uzyskanego wsparcia. 

W skład gotowego audytu termomodernizacyjnego wchodzą następujące elementy:

  1. Strona tytułowa, zgodna ze wzorem określonym w rozporządzeniu.
  2. Karta audytu energetycznego budynku, zawierająca dane ogólne budynku, parametry energetyczne oraz wyniki audytu.
  3. Wykaz dokumentów i danych źródłowych użytych przez audytora, uwzględniający także wytyczne i uwagi inwestora dotyczące zakresu ulepszeń i ograniczeń finansowych.
  4. Inwentaryzacja techniczno-budowlana budynku.
  5. Ocena stanu technicznego budynku istotnego dla wskazania właściwych ulepszeń.
  6. Zestawienie wskazanych rodzajów ulepszeń oraz przedsięwzięć poddanych optymalizacji.
  7. Dokumentacja wykonania kolejnych kroków optymalizacyjnych algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia, wraz z kosztorysami.
  8. Opis techniczny, szkice i przedmiar robót dotyczący optymalnego wariantu przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Przeprowadzenie audytu termomodernizacyjnego wymaga odpowiednich kwalifikacji, a także znajomości związanych z nim przepisów. Ważne jest również to, aby firma przeprowadzająca audyt posiadała nie tylko odpowiednie kwalifikacje teoretyczne, ale również praktyczne doświadczenie w zakresie analizy budynków pod kątem termomodernizacji i efektywności energetycznej.

Audyt termoizolacyjny powinien być przeprowadzany zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 września 2015 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Chcesz dowiedzieć się więcej?