Moje ciepło

Program „Moje Ciepło” to inicjatywa, która wspiera właścicieli nowych budynków jednorodzinnych w inwestycjach związanych z odnawialnymi źródłami energii, w szczególności pompami ciepła. Budżet na realizację celu programu wynosi do 600 000 000 zł.

Nabór wniosków na zakup i montaż pomp ciepła odbywa się w trybie ciągłym od 29.04.2022 r. do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków. 

Beneficjenci

Z programu mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Rodzaje przedsięwzięć

Współfinansowanie inwestycji polegających na zakupie i montażu nowych pomp ciepła (powietrznych i gruntowych) wykorzystywanych do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.
Współfinansowaniu inwestycji podlega:

  • zakup/montaż gruntowych pomp ciepła – pompy ciepła grunt/woda, woda/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem ciepłej wody użytkowej z osprzętem. Pompy ciepła muszą spełniać w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A++ (dla temperatury zasilania 55°C) na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej;
  • zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/powietrze (w systemie centralnym obsługującym cały budynek – pompa ciepła jest jedynym źródłem ogrzewania) z osprzętem. Pompy ciepła muszą spełniać w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A+ (dla klimatu umiarkowanego) na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej;
  • zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem cwu z osprzętem. Pompy ciepła muszą spełniać w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A++ (dla temperatury zasilania 55°C) na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej.
Formy dofinansowania

Dofinansowanie w formie dotacji do 30% albo do 45% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 21 tys. zł na jedną współfinansowaną inwestycję. Wysokość dofinansowania uzależniona będzie od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła oraz posiadania przez Wnioskodawcę karty dużej rodziny.

Co zrobić, aby otrzymać dofinansowanie?

Aby skorzystać z dofinansowania należy złożyć wniosek wraz z kompletem załączników. Jednym z nich jest świadectwo charakterystyki energetycznej sporządzone przez uprawnioną osobę zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Jest to dokument, który określa, ile energii zużywa budynek na cele ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a w przypadku budynków klimatyzowanych – także klimatyzacji. 

Aby zakwalifikować się do programu, w świadectwie charakterystyki energetycznej źródłem ogrzewania musi być pompa ciepła i tym samym wskaźnik EP powinien być wyliczony dla wszystkich urządzeń grzewczych, w tym dla pompy ciepła.

Warunkiem jest uzyskanie wartości wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na poziomie maksymalnie 55 kWh/(m² × rok).

moje ciepło

Jak uzyskać Świadectwo Charakterystyki Energetycznej?  Skontaktuj się z nami!

Nasi audytorzy przygotują dokumentację budynku, a także dokonają jego oceny pod kątem energetycznym i sporządzą świadectwo, które zawiera wszystkie niezbędne dane, by mogli Państwo zawnioskować o dofinansowanie.

Jeśli są Państwo zainteresowani uzyskaniem świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami pod adresem e-mail: info@hnl.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej?