Premia kogeneracyjna
Oferujemy pełne wsparcie w procesie pozyskania premii kogeneracyjnej przez wytwórców energii z wysokosprawnej kogeneracji. Pomagamy przystąpić do aukcji CHP i dopełnić wszelkie związane z tym formalności.
Czym jest premia kogeneracyjna?
Wprowadzone 25 stycznia 2019 r. przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji dostarczyły dla wytwórców energii z wysokosprawnej kogeneracji nowy system wsparcia, którym jest premia kogeneracyjna. Jest ona dopłatą do wytworzonej, wprowadzonej do sieci oraz sprzedanej energii elektrycznej pochodzącej z wysokosprawnej kogeneracji o zainstalowanej mocy elektrycznej nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW.
Choć mechanizm premii kogeneracyjnej jest zbliżony do tego obowiązującego w przypadku premii gwarantowanej — prawo do wypłat uzyskiwane jest w ramach niej po przystąpieniu do aukcji i wygraniu jej.
Jak przebiega proces uzyskania premii kogeneracyjnej?
Proces uzyskania premii kogeneracyjnej składa się z kilku etapów:
- Złożenie wniosku o dopuszczenie do udziału w aukcji — Przed przystąpieniem do aukcji, konieczne jest złożenie wniosku do Prezesa URE o wydanie decyzji o dopuszczeniu do udziału. Wniosek ten podlega ocenie formalnej, a decyzja jest wydawana w ciągu 30 dni.
- Wpłata kaucji — Po uzyskaniu decyzji, należy uiścić wymaganą kaucję, która wynosi 30 złotych za 1 kW mocy zainstalowanej elektrycznej.
- Udział w aukcji — Po otrzymaniu decyzji o dopuszczeniu i w okresie jej ważności, należy złożyć ofertę aukcyjną. Oferta ta określa wysokość premii, którą przedsiębiorstwo chce otrzymać za każdą MWh energii. Ważne jest, aby oferta nie przekraczała wartości referencyjnej.
- Rozpoczęcie prac budowlanych — Prace nad budową nowej jednostki kogeneracji lub znaczną modernizacją istniejącej jednostki mogą rozpocząć się dopiero po wygraniu aukcji.
- Instalacja urządzeń — W trakcie budowy lub modernizacji jednostki kogeneracyjnej, wszystkie instalowane urządzenia muszą być wyprodukowane nie wcześniej niż 60 miesięcy przed datą pierwszego wytworzenia energii elektrycznej.
- Wytworzenie pierwszej energii elektrycznej — Pierwsze wytworzenie energii elektrycznej w nowej lub zmodernizowanej jednostce kogeneracyjnej musi nastąpić w terminie 48 lub 60 miesięcy od dnia rozstrzygnięcia aukcji, w zależności od rodzaju używanego paliwa.
- Uzyskanie koncesji — W końcowym etapie, konieczne jest uzyskanie lub zmiana koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej.
Oferujemy kompleksowe wsparcie w procesie pozyskania wsparcia w postaci premii kogeneracyjnej dla wytwórców energii. Pomagamy w składaniu wniosków o dopuszczenie do udziału w aukcji, przygotowaniu oferty aukcyjnej oraz pozyskaniu dodatkowych środków na przeprowadzenie procesu inwestycyjnego. Nasi klienci mogą również na nas liczyć podczas procesu uzyskiwania koncesji na wytwarzanie energii.
Premia kogeneracyjna a aukcje CHP
Przeprowadzane aukcje CHP, po których wygraniu uzyskiwana jest premia kogeneracyjna, polegają na złożeniu przez wytwórców ofert, w których zobowiązują się oni do budowy lub przeprowadzenia znacznej modernizacji jednostki kogeneracyjnej w określonym terminie. Najwazniejszymi elementami ofert w ich przypadku jest:
- ilość energii elektrycznej z kogeneracji, która planowo zostanie sprzedana w ramach systemu wsparcia w kolejnych latach,
- wysokość premii kogeneracyjnej, za którą wytwórca wytworzy oraz sprzeda energię.
Aukcje CHP wygrywają wytwórcy energii, w których ofercie premia kogeneracyjna ma najniższą wartość.
Po wytworzeniu oraz sprzedaży energii elektrycznej wytwórca, który wygra aukcje musi podjąć szereg kroków w celu uzyskania premii kogeneracyjnej. W pierwszej kolejności, przed wystąpieniem o wypłatę premii, konieczne jest złożenie wniosku do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (PURE) o decyzję potwierdzającą uprawnienie do premii kogeneracyjnej.
Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o wypłatę premii do Zakładu Rozliczeń S.A. (ZR SA). Istotne jest, aby wniosek ten był złożony w terminie do 45 dni od daty zakończenia danego okresu rozliczeniowego, czyli miesiąca lub roku kalendarzowego. Należy pamiętać, że w przypadku nieterminowego złożenia wniosku, wsparcie za dany okres może zostać utracone. Dlatego wytwórcy energii z kogeneracji muszą dokładnie przestrzegać określonych terminów i procedur, aby móc skorzystać z premii kogeneracyjne. W ramach naszych usług oferujemy kompleksowe wsparcie również w tym zakresie.
Zgodnie z art. 2 pkt 28 ustawy o CHP, premia kogeneracyjna to dopłata do energii elektrycznej wytworzonej, wprowadzonej do sieci i sprzedanej z wysokosprawnej kogeneracji przez wytwórcę w:
a) nowej jednostce kogeneracyjnej o zainstalowanej mocy elektrycznej nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW,
b) znacznie zmodernizowanej jednostce kogeneracyjnej o zainstalowanej mocy elektrycznej nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW.
Poza spełnieniem powyższych warunków wytwórca musi dodatkowo wygrać również aukcje CHP.
Informacje o aukcjach CHP można znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Regulacji Energetyki (BIP URE). Prezes URE ogłasza szczegóły dotyczące aukcji co najmniej 45 dni przed jej rozpoczęciem, zawierające:
- oznaczenie aukcji;
- sposób przeprowadzenia aukcji;
- termin przeprowadzenia sesji aukcji;
- godziny otwarcia i zamknięcia sesji aukcji;
- wskazanie maksymalnej ilości energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż objęta będzie premią kogeneracyjną, i maksymalnej wartości premii kogeneracyjnej wynikającej z tej ilości.
Dodatkowo na początku każdego roku, na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Regulacji Energetyki, znaleźć można także orientacyjne, planowane daty aukcji przeprowadzanych w danym okresie.
O terminach aukcji CHP informujemy również na naszym blogu oraz w social mediach. Zachęcamy do ich śledzenia.
Premia kogeneracyjna jest przyznawana dla wytwórców energii zarówno w przypadku nowych jednostek kogeneracji, jak i tych zmodernizowanych na okres maksymalnie 15 lat.
To ile będzie wynosić premia kogeneracyjna może się różnić w zależności od rodzaju paliwa i typu jednostki kogeneracyjnej. Według obowiązujących przepisów maksymalna wysokość wsparcia w formie premii kogeneracyjnej jest ustalana na podstawie wartości referencyjnych, które są określane przez ministra ds. energii.
Wartości te są publikowane co roku do końca października i obowiązują przez cały kolejny rok. Dla producentów energii, którzy korzystają z różnych rodzajów paliw w swoich instalacjach, wielkość wsparcia jest ustalana na podstawie najbardziej dominującego rodzaju paliwa, pod względem ilości zużywanej energii chemicznej.
Dodatkowo wysokość wsparcia dostępnego w formie premii kogeneracyjnej uzależniona jest także od ilości energii wprowadzanej do sieci. W przypadku, gdy jest to:
- powyżej 70% wytworzonej energii, cała wartość wytworzona jest objęta wsparciem,
- poniżej 70% wytworzonej energii, wsparciem objęta jest ilość energii w proporcjonalnej wartości do tego udziału.
Dla instalacji o mocy elektrycznej poniżej 1 MW stworzony został program wsparcia w postaci premii gwarantowanej. Szczegółowe informacje znajdą Państwo tutaj.