Nazwa dotacji
krótki opis dotacji
Nieefektywny system ciepłowniczy
Ruszył nabór na dofinansowanie dla systemów ciepłowniczych, które nie mają statusu efektywnych energetycznie
W terminie 10 grudnia 2024 r. – 31 marca 2025 r. można składać wnioski o dofinansowanie na projekty, dla których planowane jest osiągnięcie statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i/lub chłodniczego w zakresie infrastruktury sieciowej.
W ramach naboru wsparcie mogą uzyskać projekty, które na dzień składania wniosku o dofinansowanie, nie posiadają statusu efektywnego systemu ciepłowniczego
Efektywny system ciepłowniczy – definicja
Ustawa Prawo energetyczne (art. 7b ust. 4) uznaje system ciepłowniczy za efektywny energetycznie, jeśli do produkcji ciepła lub chłodu wykorzystuje się co najmniej w 50% OZE lub w 50% ciepło odpadowe lub w 75% ciepło pochodzące z kogeneracji lub w 50% wykorzystuje się połączenie ww. energii i ciepła. Jednak system ciepłowniczy to nie tylko źródło wytwarzania ciepła, ale sieć ciepłownicza oraz współpracujące z nią urządzenia lub instalacje służące do wytwarzania lub odbioru ciepła.
Beneficjenci
- Przedsiębiorcy,
- Jednostki samorządu terytorialnego oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne,
- Podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego nie będące przedsiębiorcami,
- Spółdzielnie mieszkaniowe.
Rodzaje przedsięwzięć
Dofinansowane będą przedsięwzięcia w zakresie infrastruktury sieciowej, w tym: budowy sieci ciepłowniczej (celem przyłączenia nowych odbiorców), modernizacji (przebudowy) sieci ciepłowniczej/chłodnicze, budowy i przebudowy: komór ciepłowniczych, przepompowni wody sieciowej oraz węzłów cieplnych, również jako układów hybrydowych, m.in. w wyniku likwidacji grupowych węzłów cieplnych.
Formy dofinansowania
Dofinansowanie będzie udzielone w formie dotacji.
Maksymalny poziom dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wydatkach kwalifikowalnych na poziomie projektu jest ustalany zgodnie z Metodyką wyliczenia maksymalnej wysokości dofinansowania, stanowiącą Załącznik nr 9 do niniejszego Regulaminu, z uwzględnieniem zasad udzielania pomocy publicznej oraz przy założeniu, że dofinansowanie może wynieść nie więcej niż 79,71% wartości wydatków kwalifikowalnych projektu.
Pomożemy Ci w pozyskaniu dofinansowania!
Jeśli są Państwo zainteresowani uzyskaniem wsparcia podczas składania wniosku lub chcieliby omówić możliwości skorzystania z dofinansowania, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami pod adresem e-mail: info@hnl.pl
Nasz doświadczony zespół ekspertów jest gotowy, by przeprowadzić Państwa przez cały proces od złożenia wniosku o dofinansowanie do rozliczenia.
Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdą Państwo na stronie: