Audyt efektywności energetycznej

Przeprowadzamy audyty efektywności wymagane przy realizacji działań mających na celu optymalizacje zużycia energii w przedsiębiorstwach, wydawaniu świadectw efektywności energetycznej oraz pozyskiwaniu dofinansowań.

Czym jest audyt efektywności energetycznej?

Audyt efektywności energetycznej to szczegółowa analiza zużycia energii w konkretnej instalacji lub budynku. Jego celem jest identyfikacja obszarów zapewniających możliwość zaoszczędzania energii, prowadzącej do redukcji kosztów i zmniejszenia wpływu przedsiębiorstwa na środowisko. 

Dotyczy on konkretnych inwestycji, których celem jest poprawa efektywności energetycznej. Jeśli więc Twoja firma planuje w najbliższym czasie zrealizować przedsięwzięcia prowadzącą do uzyskania oszczędności energii, może wymagać przeprowadzenia audytu efektywności, którego wykonanie oferujemy w ramach naszych usług.

Przeprowadzane przez nas audyty efektywności energetycznej realizowane są zgodnie z wymaganiami określonymi w akcie wykonawczym do Ustawy o efektywności energetycznej, tj. w Rozporządzeniu Ministra Energii z dn. 5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej oraz metod obliczania oszczędności energii. 

Kiedy wymagany jest audyt efektywności energetycznej? 

Przeprowadzenie audytu efektywności energetycznej może być wymagane w kilku przypadkach. Przede wszystkim, jego wykonanie jest niezbędne, gdy firma planuje wdrożenie działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej i chce ubiegać się o tzw. białe certyfikaty. Białe certyfikaty to potwierdzenia osiągniętych oszczędności energii, które mogą być przedmiotem obrotu na Towarowej Giełdzie Energii. Aby je uzyskać, przedsiębiorstwo musi udokumentować, że realizowane przez nie przedsięwzięcia faktycznie prowadzą do zmniejszenia zużycia energii — w czym również pomagamy naszym klientom. Audyt efektywności jest obowiązkowym załącznikiem do wniosku o wydanie świadectwa efektywności energetycznej (białego certyfikatu) zgłaszanego do URE. 

Audyt efektywności jest również niezbędny w ramach określonych programów wsparcia, które oferują dofinansowanie na projekty związane z poprawą efektywności energetycznej. Stanowi on podstawę do ubiegania się o środki finansowe, gdyż dostarcza szczegółowych danych i analiz dotyczących potencjalnych oszczędności energii, które zostaną pozyskane po zrealizowaniu dofinansowanego przedsięwzięcia. Przeprowadzony w takim przypadku audyt efektywności energetycznej, jest gwarancją, że przyznane dofinansowanie zostanie wykorzystane efektywnie i przyniesie realne korzyści zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i środowiska.

Dodatkowo przeprowadzenie audytu efektywności energetycznej może być także wymagane w przypadku niektórych inwestycji finansowanych przez określone programy wsparcia po zakończeniu ich realizacji. W takiej sytuacji ma on za zadanie potwierdzić, że deklarowane oszczędności energii, dzięki przeprowadzonym działaniom zostały osiągnięte. 

Jak przeprowadzamy audyty efektywności energetycznej?

Nasi specjaliści mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie oraz niezbędne uprawnienia do przeprowadzania audytów efektywności energetycznej. Związany z tym proces opiera się natomiast na następujących krokach. 

  1. Analizujemy potrzeby naszych klientów związane z audytowanym obszarem, ustalamy szczegóły współpracy oraz formalizujemy ją poprzez podpisanie umowy. 
  2. Zapoznajemy się z dokumentacją zawierającą informacje o używanych instalacjach i urządzeniach, specyfice pracy przedsiębiorstwa i obszarów audytowanych. 
  3. Przeprowadzamy wizję lokalną, podczas której szczegółowo sprawdzamy wszystkie wskazane obszary podlegające audytowi. Analizujemy działanie instalacji elektrycznych, grzewczych, chłodniczych i innych systemów energetycznych.
  4. Analizujemy zebrane dane i przeprowadzamy szczegółową ocenę efektywności energetycznej.
  5. Na podstawie zebranych danych i obserwacji tworzymy  końcowy raport, który zostaje pozytywnie zatwierdzony przez Urząd Regulacji Energetyki.

Taki przeprowadzony przez nas audyt efektywności dostarcza kompleksowy obraz zużycia energii w przedsiębiorstwie oraz wskazuje obszary, w których można wprowadzić ulepszenia w celu zwiększenia efektywności energetycznej.

Jakie korzyści zapewnia przeprowadzenie audytu efektywności energetycznej w firmie?

Audyt efektywności energetycznej przede wszystkim dostarcza szczegółowych informacji, które mogą być wykorzystane do optymalizacji kosztów związanych z zużyciem energii elektrycznej lub cieplnej. Dzięki audytowi firma zyskuje możliwość identyfikacji obszarów, w których można wprowadzić działania, mające na celu osiągnięcie oszczędności energetycznych.

Dodatkowo przeprowadzenie audytu umożliwia firmie ubieganie się o świadectwa efektywności energetycznej, przynosząc dodatkowe korzyści finansowe oraz podnosząc prestiż przedsiębiorstwa w kontekście jego zaangażowania w zrównoważony rozwój i odpowiedzialność środowiskową.

Przeprowadzenie audytu efektywności w przedsiębiorstwie nie jest obowiązkowe. Wymagany jest on jednak w przypadku:

  • gdy firma chce pozyskać białe certyfikaty 
  • gdy realizuje przedsięwzięcie mające na celu poprawę efektywności energetycznej  przy pomocy środków z dofinansowania, których zasady określają konieczność jego przeprowadzenia. 

Audyt efektywności nie jest obowiązkowy i dotyczy konkretnych przedsięwzięć, których celem jest poprawa efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie. Przeprowadzany jest on zgodnie z wymaganiami określonymi w akcie wykonawczym do Ustawy o efektywności energetycznej, tj. w Rozporządzeniu Ministra Energii z dn. 5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej oraz metod obliczania oszczędności energii. 

Audyt energetyczny zgodnie z przepisami Ustawy o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 r. jest natomiast obowiązkowy dla dużych przedsiębiorstw. Dotyczy on całego przedsiębiorstwa i musi obejmować swoim zakresem nie mniej niż 90% zużycia wszystkich nośników energii. 

Audyt efektywności ma na celu określenie możliwych do uzyskania oszczędności energii poprzez wdrożenie określonych działań. Może on także służyć do ocenienia uzyskanych oszczędności energii już po ich przeprowadzeniu. 

Audyt efektywności swoim zakresem może obejmować całe budynki lub ich elementy. Najczęściej w ramach niego ocenie podlegają:

  • systemy grzewcze, 
  • systemy chłodnicze, 
  • oświetlenie, 
  • urządzenia i elementy będące składowymi linii technologicznych, wykorzystujących w procesach energię elektryczną lub cieplną.

Chcesz dowiedzieć się więcej?