Nazwa dotacji
krótki opis dotacji
OZE w Małopolsce Zachodniej
W ramach działania wspierane będą projekty z zakresu transformacji energetycznej realizowane na terenie Małopolski Zachodniej (tj. na terenie powiatów: chrzanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego i/lub wadowickiego).
Beneficjenci
Administracja publiczna, Instytucje nauki i edukacji, Organizacje społeczne i związki wyznaniowe, Partnerstwa, Przedsiębiorstwa, Przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne, Służby publiczne.
Opis działania
W ramach działania wspierane będą projekty służące transformacji energetycznej w warunkach zmiany klimatycznej, w tym projekty zwiększające bezpieczeństwo energetyczne w skali lokalnej dzięki przechodzeniu ze scentralizowanych źródeł energii na produkcję i magazynowane energii w formule rozproszonej. Przewidywane typy projektów to A. Rozwój wykorzystania OZE oraz B. Rozwój obszarów zrównoważonych energetycznie i społeczności energetycznych
Typ projektu A
1. Moce przewidziane do wsparcia w ramach wytwarzania energii elektrycznej:
- wiatr: nie więcej niż 5MW
- biomasa: nie więcej niż5MW
- biogaz: nie więcej niż 0,5MW
- woda: nie więcej niż 5MW
- promieniowanie słoneczne: nie więcej niż 0,5MW
2. Moce przewidziane do wsparcia w ramach wytwarzania energii cieplnej:
- biomasa: nie więcej niż 5MW
- promieniowanie słoneczne: nie więcej niż 0,5MW
- geotermia: nie więcej niż 2MW
- biogaz: nie więcej niż 0,5MW.
Wyżej wymienione wartości w pkt. 1 i 2 dotyczą sumarycznej mocy wszystkich jednostek wytwórczych danego rodzaju OZE wchodzących w skład projektu.
3. W przypadku magazynów w ramach projektów kompleksowych wraz z instalacjami OZE ich moc nie powinna przekraczać sumarycznej mocy wszystkich jednostek wytwórczych wchodzących w skład tej instalacji.
4. Inwestycje w elektrownie wodne ograniczone będą do działań dotyczących istniejących obiektów, wyposażonych w hydroelektrownie. Wsparcie nie może powodować nieosiągnięcia dobrego stanu lub potencjału jednolitych części wód, nie może pogarszać stanu lub potencjału jednolitych części wód oraz nie może mieć znaczącego wpływu na cele ochrony obszarów objętych siecią Natura 2000.
5. Inwestycje w zakresie spalania biomasy, powinny być zgodne z Programem ochrony powietrza dla WM oraz wprowadzanymi na danym obszarze dodatkowymi ograniczeniami (szczegółowy wykaz ograniczeń znajdą Państwo w Szczegółowym Opisie Priorytetów).
Typ projektu B
Wsparcie będzie skierowane na rozwój energetyki rozproszonej w formie społeczności energetycznych działających w zakresie energii odnawialnej, we wszelkich dostępnych prawnie formach np. klastry energii, spółdzielnie energetyczne. Wsparcie będzie kierowane do istniejących podmiotów, które będą mogły realizować projekty w zakresie wytwarzania, dystrybucji, magazynowania, monitorowania, zarządzania energią w ramach podmiotu.
Typ projektu C
Typ projektu C realizowany będzie poprzez kompleksowe inwestycje w renowację i dekarbonizację budynków. Warunki dostępowe wymieniono poniżej:
1. Dofinansowanie budynków publicznych, których właścicielem jest samorząd terytorialny oraz podległe mu organy i jednostki organizacyjne oraz jednostki zarządzane, budynki użyteczności publicznej nie związane z administracją rządową.
2. Zakres rzeczowy musi wynikać z audytu (obligatoryjny, zgodny z metodyką przyjętą przez IZ FEM). Wybrany wariant termomodernizacji musi być uwzględniony w pełnym zakresie w projekcie.
3. Minimalna oszczędność energii pierwotnej w każdym budynku – 30% (z wyjątkiem budynków zabytkowych)
4. Elementy projektu niewynikające z audytu są kwalifikowalne pod warunkiem, realizacji szerszych celów EZŁ – do 15% kk. Wnioskodawcami mogą być również jst ich związki i stowarzyszenia.
Formy i warunki udzielania dofinansowania
Forma wsparcia realizowana jest w postaci dotacji. Zgodnie z zapisami Szczegółowego Opisu Priorytetów, maksymalny poziom dofinansowania kosztów kwalifikowalnych to nawet 85%.
Pomożemy Ci w pozyskaniu dofinansowania!
Jeśli są Państwo zainteresowani uzyskaniem wsparcia podczas składania wniosku lub chcieliby omówić możliwości skorzystania z dofinansowania, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami pod adresem e-mail: info@hnl.pl
Nasz doświadczony zespół ekspertów jest gotowy, by przeprowadzić Państwa przez cały proces od złożenia wniosku o dofinansowanie do rozliczenia.
Więcej informacji na temat programów realizowanych na terenie województwa małopolskiego znajdą Państwo tutaj.