Nazwa dotacji

krótki opis dotacji 

OZE w subregionie wałbrzyskim

Do 10 września 2024 r. prowadzony jest nabór w zakresie działania Transformacja Środowiskowa na program pn. Wsparcie OZE, w tym tworzenie magazynów energii.

Rodzaje inwestycji

Inwestycje w alternatywne źródła energii wytwarzające energię elektryczną i/lub cieplną z odnawialnych źródeł energii z wyłączeniem energii odnawialnej: wodnej i wiatrowej.

Ponadto projekt może obejmować elementy uzupełniające takie jak:

  • budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych wykorzystujących energię z danego źródła energii odnawialnej/magazynu energii;
  • budowa, rozbudowa lub przebudowa sieci wewnętrznych obsługujących stację OZE w projekcie; w tym wewnątrz klastrów energii;
  • budowa magazynów energii, w tym dla stacji ładowania (tylko na potrzeby OZE i o pojemności dostosowanej do instalacji OZE/ adekwatnych pod względem parametrów technicznych do ich możliwości produkcji energii).
 

Projekt może zawierać jeden, kilka lub wszystkie powyżej wymienione elementy uzupełniające. Wartość uzupełniających elementów w projekcie może wynieść łącznie do 49 % wartości całkowitych wydatków kwalifikowalnych.

Beneficjenci

Nabór skierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz klastrów energii zrzeszających MŚP, planujących realizację projektu na terenie subregionu wałbrzyskiego obejmującego następujące powiaty:

  • dzierżoniowski,
  • kłodzki,
  • świdnicki,
  • wałbrzyski,
  • ząbkowicki,
  • m. Wałbrzych.

Formy i warunki udzielania dofinansowania

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu:

  • dla wydatków dotyczących inwestycji objętych art. 41 GBER:

I.    w przypadku inwestycji w produkcję odnawialnych źródeł energii, w tym pomp ciepła zgodnych z załącznikiem VII do dyrektywy 2018/2001 i wysokosprawnej kogeneracji opartej na odnawialnych źródłach energii;
a. dla mikro i małych przedsiębiorców – do 65% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem;
b. dla średnich przedsiębiorców – do 55% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem;

II.    w przypadku inwestycji innych niż inwestycje w produkcję odnawialnych źródeł energii, w tym pomp ciepła zgodnych z załącznikiem VII do dyrektywy 2018/2001,  wysokosprawnej kogeneracji opartej na odnawialnych źródłach energii wynosi:
a. dla mikro i małych przedsiębiorców – do 50% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem;
b. dla średnich przedsiębiorców – do 40% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem;

  • dla wydatków objętych art. 36a GBER

 dotyczących inwestycji w budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych wykorzystujących energię z tych źródeł/magazynów energii wynosi:
a. dla mikro i małych przedsiębiorców – do 55% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem;
b. dla średnich przedsiębiorców – do 45% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem;

– w przypadku wsparcia stanowiącego pomoc de minimis  wynosi maksymalnie 50 % wydatków kwalifikowalnych, zgodnie z warunkami wskazanymi w Rozporządzeniu 2023/2831. 

Pomożemy Ci w pozyskaniu dofinansowania!

Jeśli są Państwo zainteresowani uzyskaniem wsparcia podczas składania wniosku lub chcieliby omówić możliwości skorzystania z dofinansowania, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami pod adresem e-mail: info@hnl.pl

Nasz doświadczony zespół ekspertów jest gotowy, by przeprowadzić Państwa przez cały proces od złożenia wniosku o dofinansowanie do rozliczenia.

Wyślij wiadomość