Nazwa dotacji
krótki opis dotacji
Przemysł energochłonny - OZE
Nabór trwa!
Do 20.12.2024 r. można składać wnioski w naborze na program priorytetowy „Przemysł energochłonny – OZE”. Celem programu jest zmniejszenie emisyjności energochłonnych branż polskiego przemysłu poprzez zwiększenie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii
Beneficjenci
Przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162, z późn zm.) posiadający tytuł prawny do instalacji objętej systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w rozumieniu ustawy z dnia 12 czerwca 2015r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1092, z późn. zm.), wynikający z prawa własności, prawa użytkowania wieczystego lub trwałego zarządu, który nie został postawiony w stan likwidacji lub wobec którego nie jest prowadzone postępowanie upadłościowe.
Rodzaje inwestycji
Inwestycje dotyczące budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii wraz z magazynem energii lub podłączeniem ich do sieci zakładowej i/lub dystrybucyjnej/przesyłowej.
Warunkiem udzielenia wsparcia na magazyn energii jest zintegrowanie go ze źródłem energii, które będzie realizowane równolegle w ramach inwestycji.
Warunkiem udzielenia dofinansowania jest wykorzystanie co najmniej 80% wytworzonej energii na cele własne.
Formy i warunki udzielania dofinansowania
Dofinansowanie jest udzielane w formie pożyczki, z możliwością otrzymania premii do 30% wypłaconej kwoty pożyczki na warunkach preferencyjnych.
- Pożyczka od 5 mln do 300 mln zł, finansowanie do 100% kosztów kwalifikowanych
- Dla inwestycji realizowanych w formule „project finance” obowiązuje wymóg udziału środków własnych Wnioskodawcy (z zastrzeżeniem, że środki własne nie obejmują: kredytów bankowych, emisji obligacji, pożyczek właścicielskich, pożyczek udzielonych przez inne podmioty itp.) w wysokości co najmniej 15% kosztów kwalifikowanych inwestycji, wniesionego w postaci udziału kapitału zakładowego pokrytego wkładem pieniężnym.
Warunki udzielenia pożyczki
- oprocentowanie na warunkach preferencyjnych: WIBOR 3M, nie mniej niż 1,5 % w skali roku
- oprocentowanie na warunkach rynkowych (pożyczka nie stanowi pomocy publicznej): oprocentowanie na poziomie stopy referencyjnej ustalanej zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych;
- pożyczka nie podlega umorzeniu;
- okres finansowania do 20 lat
- okres karencji do 1 roku
Premia – od czego zależy jej intensywność?
Warunkiem ubiegania się o premię będzie określenie parametrów efektu ekologicznego we wniosku o dofinansowanie, zawierających cechy zgodne z wytycznymi określania maksymalnej wysokości premii. Maksymalna intensywność premii jest uzależniona od produktywności wspieranej instalacji:
Produktywność wspieranej instalacji (D) wyrażona w (godziny/rok) | Wysokość wsparcia w formie premii w odniesieniu do wypłaconej pożyczki (Y) [%] |
D ≥ 800 | 𝑌=0,012∗D+0,27 , nie więcej niż 30 % |
Udzielenie premii może nastąpić zgodnie z warunkami określonymi w „Zasadach udzielania dofinansowania ze środków NFOŚiGW” obowiązujących w dniu złożenia wniosku o udzielenie dofinansowania, zrealizowaniu inwestycji na warunkach określonych w umowie o dofinansowanie i po zatwierdzeniu przez Narodowy Fundusz osiągnięcia zakładanego efektu ekologicznego. Premia pomniejszy kwotę kapitału do spłaty poprzez umorzenie spłat ostatnich rat kapitałowych pożyczki na warunkach preferencyjnych.
Pomożemy Ci w pozyskaniu dofinansowania!
Jeśli są Państwo zainteresowani uzyskaniem wsparcia podczas składania wniosku lub chcieliby omówić możliwości skorzystania z dofinansowania, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami pod adresem e-mail: info@hnl.pl
Nasz doświadczony zespół ekspertów jest gotowy, by przeprowadzić Państwa przez cały proces od złożenia wniosku o dofinansowanie do rozliczenia.
Szczegółowe informacje dotyczące programu „Przemysł energochłonny – OZE” są opublikowane na stronie: https://www.gov.pl/web/nfosigw/przemysl-energochlonny—oze—ii-nabor