Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie dla MŚP w ramach działania A2.2.1: „Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych”. Inicjatywa ta jest częścią Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), mającego na celu wsparcie polskich przedsiębiorstw w przechodzeniu na bardziej zrównoważone modele biznesowe. Omawiamy, kto może ubiegać się o wsparcie, jakie projekty są kwalifikowane oraz jakie są kluczowe terminy i zasady.
Kto może skorzystać z dofinansowania?
Dofinansowanie w ramach działanie A2.2.1 skupiającego się na wdrażaniu technologii środowiskowych związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym (GOZ) przeznaczone jest zarówno dla mikro-, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw (MŚP) w rozumieniu art. 2 załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014, które prowadzą swoją działalność na terenie Polski. Jego celem jest poprawa gospodarki materiałowej, zwiększenie efektywności energetycznej oraz transformacja polskich przedsiębiorstw w kierunku eliminacji odpadów.
Na jakie projekty można uzyskać dofinansowanie dla MŚP?
Dofinansowaniem mogą zostać objęte projekty związane z zakupem lub zaprojektowaniem nowych technologii, maszyn i urządzeń przyjaznych dla środowiska, oprogramowań, patentów, licencji, know-how oraz szkoleń dla pracowników.
Realizacja projektów, aby mogła zostać objęta dofinansowaniem, nie może rozpocząć się wcześniej niż 6 miesięcy i musi rozpocząć się najpóźniej w ciągu 6 miesięcy od złożenia wniosku i zostać zakończona do 31 marca 2026 r.
Uzyskane wsparcie może zostać przeznaczone na:
- Działania inwestycyjne — Zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do wdrożenia transformacji środowiskowej w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym.
- Wartości niematerialne i prawne — Inwestycje w patenty, licencje, know-how oraz inne zasoby niematerialne, które wspierają realizację projektu.
- Usługi doradcze — Zakup usług konsultingowych niezbędnych do wdrożenia przedsięwzięcia, w tym wsparcie eksperckie w zakresie technologii i innowacji środowiskowych.
- Usługi zewnętrzne — Koszty związane z korzystaniem z usług firm zewnętrznych, które są kluczowe dla realizacji projektu.
Ile można wynosić dofinansowanie dla MŚP?
Maksymalne dofinansowanie dla MŚP w ramach w ramach działanie A2.2.1 realizowanego przez PARP może wynosić aż 3,5 miliona złotych. Przy czym minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych realizacji projektów to 896 380 zł, z kolei maksymalna – 4 481 900 zł.
Jednocześnie wsparciem może zostać objętych nie więcej niż 85% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
Terminy naboru wniosków na dofinansowanie
Wnioski o dofinansowanie dla MŚP można składać za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego dostępnego na stronie internetowej PARP od 25 czerwca 2024 r. Ich nabór potrwa do 20 sierpnia 2024 r. do godziny 16:00.
Przedsiębiorcy z sektora MŚP, którzy chcą skorzystać ze wsparcia, mają prawo do złożenia maksymalnie jednego wniosku.
Działanie A2.2.1 oferuje polskim MŚP wyjątkową okazję do uzyskania wsparcia finansowego na wdrażanie innowacyjnych technologii środowiskowych. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą poprawić swoją efektywność energetyczną, zmniejszyć ilość odpadów i przyczynić się do ochrony środowiska.
Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości i złożenia wniosku przed terminem końcowym, w czym pomóc mogą nasi specjaliści. Mamy doświadczenie w kompleksowym pozyskiwaniu dofinansowań, obejmującym cały proces od przygotowania wniosku po finalne rozliczenie.
Kontakt do naszych specjalistów:
Ewelina: +48 500 181 811
Ola: +48 516 063 943
E-mail: info@hnl.pl