Od 25 kwietnia przedsiębiorstwa z sektora MŚP mogą uzyskać Kredyt ekologiczny dla firm na poprawę efektywności energetycznej. Dofinansowanie to realizowane jest z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027 w ramach naboru FENG.03.01-IP.03-002/24. Kto, na co i w jaki sposób może pozyskać środki? O tym poniżej.
Kto może uzyskać Kredyt ekologiczny dla firm na poprawę efektywności energetycznej?
Kredyt ekologiczny dla firm, mający na celu poprawę efektywności energetycznej, jest dostępny wyłącznie dla przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie Polski, potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru. Możliwość skorzystania z tego wsparcia mają mikro-, małe oraz średnie przedsiębiorstwa, spełniające kryteria określone w Rozporządzeniu KE 651/2014, a także małe spółki o średniej kapitalizacji (small mid-cap) i spółki o średniej kapitalizacji (mid-cap).
Kluczowym warunkiem skorzystania z tego instrumentu finansowego w celu realizacji projektów związanych z efektywnością energetyczną jest również posiadanie zdolności kredytowej.
Jakie inwestycje mogą być sfinansowane za pomocą Kredytu Ekologicznego?
Kredyt ekologiczny dla firm umożliwia sfinansowanie różnorodnych inwestycji mających na celu poprawę efektywności energetycznej polskich przedsiębiorstw, w tym zakup środków trwałych, materiałów budowlanych oraz wartości niematerialnych i prawnych, takich jak patenty czy licencje. Ponadto wsparcie obejmuje również koszty związane ze studiami, ekspertyzami i projektami technicznymi przygotowywanymi przez zewnętrznych doradców.
W związku z tym pozyskane z kredytu środki mogą być wykorzystane między innymi na termomodernizacje budynków czy wymianę źródeł ciepła, na ekologiczniejsze. Kluczowym warunkiem jest jednak uzyskanie efektu modernizacji, polegającego na zmniejszeniu zużycia energii pierwotnej o co najmniej 30% w porównaniu z dotychczasowymi wartościami.
Jaka jest pula środków i poziom dofinansowania?
Podstawą finansowania inwestycji realizowanych w ramach tego programu jest kredyt ekologiczny, udzielany przez banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, których listę znaleźć można na stronie BGK, w zakładce „Banki kredytujące„. Wsparcie publiczne w tym przypadku stanowi premia ekologiczna, czyli dofinansowanie stanowiące refundację części kapitałowej kredytu ekologicznego przeznaczonego na pokrycie kosztów kwalifikowanych, poniesionych przez beneficjenta.
Pula środków tego naboru to 660 milionów złotych. Poziom dofinansowania może natomiast wynosić od 15% do 80% – wartość ta uzależniona jest głównie od rodzaju wydatków, wielkości przedsiębiorstwa wnioskującego oraz lokalizacji realizowanych inwestycji.
W jaki sposób można uzyskać wsparcie finansowe w ramach Kredytu ekologicznego dla firm?
Wnioski o uzyskanie dofinansowania w postaci Kredytu ekologicznego można składać w formie elektronicznej za pośrednictwem specjalnie przeznaczonego do tego celu generatora wniosków dostępnego na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego. Ich nabór jest realizowany od 25 kwietnia do 25 lipca 2024 roku, do godziny 16:00.
Wszelkie istotne informacje na temat naboru, a także kryteriów dotyczących wyboru projektów objętych wsparciem znaleźć można z kolei na stronie internetowej: www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/31-kredyt-ekologiczny-1.
Jeśli są Państwo zainteresowani uzyskaniem wsparcia podczas składania wniosku lub chcieliby omówić możliwości skorzystania z Kredytu ekologicznego, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami pod adresem e-mail: info@hnl.pl. Nasz doświadczony zespół ekspertów jest gotowy, by służyć pomocą i udzielić Państwu wszelkich niezbędnych informacji w tym zakresie.