Odnawialne źródła energii są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych paliw kopalnych, które są stanie zminimalizować ilość wciąż rosnącej emisji gazów cieplarnianych doprowadzających do zmian klimatycznych. Dlatego też od 1 lipca 2016 roku w ramach przepisów Ustawy o odnawialnych źródłach energii postanowiono w naszym kraju wprowadzić rozwiązania promujące inwestowanie w OZE, do których zaliczyć można między innymi świadectwa pochodzenia energii, na których skupiamy się poniżej.
Co to jest świadectwo pochodzenia energii i dlaczego warto je uzyskać?
Świadectwo pochodzenia energii to nic innego jak dokument, który jest potwierdzeniem wytworzenia energii elektrycznej z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii, do których zaliczyć można:
- energię wiatrową,
- energię geotermalną,
- energię słoneczną,
- biomasę,
- biopaliwa.
Świadectwa pochodzenia energii są podstawą praw majątkowych, po wpisaniu ich do Rejestru Świadectw Pochodzenia mogą więc one zostać podmiotem obrotu na Towarowej Giełdzie Energii. Oznacza to wobec tego, że dla wytwórców energii z OZE świadectwa pochodzenia energii stają się dodatkowym źródłem przychodów, gdyż mogą je oni sprzedać przedsiębiorstwom sprzedającym energię odbiorcom końcowym, którzy zobowiązani są do legitymowania się właściwą liczbą certyfikatów, aby uniknąć opłaty zastępczej. W październiku 2021 roku cena zielonych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii wynosiła 153,63 zł/MWh.
Rodzaje świadectw pochodzenia energii
Świadectwa pochodzenia energii, jakie można uzyskać, podzielone są na trzy rodzaje ze względu na źródło, z jakiego pochodzi energia. W związku z tym bardzo często określane są one także jako kolorowe certyfikaty, gdyż między innymi:
- certyfikat zielony jest świadectwem pochodzenia energii z odnawialnych źródeł, do których zalicza się wiatr, wodę, źródła geotermalne, słońce, biomasę,
- certyfikat błękitny jest świadectwem pochodzenia energii elektrycznej produkowanej w biogazowniach rolniczych.
Kto może uzyskać świadectwo pochodzenia energii?
O świadectwo pochodzenia energii może się ubiegać przedsiębiorca wytwarzający energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii, za pomocą różnorodnych instalacji, w tym także mikroinstalacji. Co istotne tego typu świadectwo przyznawane jest także dla energii, która została wytworzona w okresie rozruchu technologicznego instalacji bazującej na OZE. Tego typu świadectwa przysługują przedsiębiorcom przez okres 15 lat od wytworzenia po raz pierwszy energii z odnawialnych źródeł, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2035 roku. Oprócz tego zgodnie z Art. 44. Ustawy Odnawialne Źródła Energii świadectwa pochodzenia energii przysługują także dla jej wytwórców produkujących ją z biogazu rolniczego.
Kto nie może uzyskać świadectwa pochodzenia energii?
W przypadku, jeśli energia elektryczna wytworzona została w instalacji OZE o łącznej mocy większej niż 5 MW wykorzystującej hydro energię lub została ona wytworzona z wykorzystaniem określonych w ustawie substancji opałowych, takich jak drewno jej wytwórca nie może się natomiast ubiegać o uzyskanie certyfikatu pochodzenia energii.
Jak uzyskać świadectwo pochodzenia energii?
Świadectwa pochodzenia energii wydawane są przez Urząd Regulacji Energetyki. Aby je więc uzyskać, niezbędne jest złożenie stosownego wniosku za pośrednictwem operatora systemu energetycznego. Przykładowe wnioski o wydanie świadectwa pochodzenia dla energii elektrycznej można znaleźć natomiast na stronie URE, pod tym linkiem.
Wypełniając je, należy między innymi:
- wskazać lokalizację instalacji OZE,
- określić rodzaj instalacji OZE za pomocą kodu literowego wraz z jej mocą w MW,
- wskazać dzień, w którym po raz pierwszy została wytworzona przez instalacje energia elektryczna,
- określić ilość energii, dla jakiej ma być wydane świadectwo.
Dodatkowo wniosek zawiera także oświadczenie o niewykorzystywaniu do wytwarzania energii z OZE zakazanych substancji o wartości opałowej i instalacji niepozwalających na wydanie dla niej świadectwa pochodzenia. Przy jego składaniu należy także dołączyć do wniosku dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości równej obecnie 17 złotych.