Zaznacz stronę
Zadzwoń +48 500 18 18 11

Blog

28 kwietnia 2023 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Kogo dotyczy zmiana przepisów?

 

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to dokument, który zawiera dane oraz wskaźniki informujące o zapotrzebowaniu na energię danego lokalu. Znajdują się w nim obliczenia, dotyczące m.in. ilości energii używanej do centralnego ogrzewania, podgrzania wody, oświetlenia oraz wentylacji i klimatyzacji. Obowiązek wyrobienia świadectwa charakterystyki energetycznej budynków (certyfikatów energetycznych) obecnie obowiązuje wyłącznie właścicieli budynków wybudowanych po roku 2009 i jest on wymagany w przypadku:

  • sprzedaży nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży
  • sprzedaży lokalu na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
  • wynajmu

Nowelizacja ustawy rozszerza grono osób objętych obowiązkiem posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynków o właścicieli budynków indywidualnych i wielorodzinnych, wybudowanych przed  rokiem 2009 – w przypadku, gdy nieruchomość będzie przedmiotem sprzedaży bądź najmu. Obowiązek dotyczy nowo zawartych umów. Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne 10 lat lub do czasu przeprowadzenia termomodernizacji – modernizacji, która wpływa na zużycie energii np. wymiana źródła ciepła czy okien.

Kto może wystawiać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków i ile to kosztuje?

Świadectwo charakterystyki energetycznej musi zostać wystawione przez uprawnioną do tego osobę. Koszt wyrobienia świadectwa zależy od wielu czynników takich jak rodzaj lokalu, jego wielkość, lokalizacja czy dostęp do dokumentacji technicznej. Obecnie koszt świadectwa to od 400 do nawet 1000 zł.

Co sprawdzi audytor?

Audyt polega m.in. na sprawdzeniu pieca używanego do ogrzewania domu, wszystkich instalacji, a także okien i drzwi pod kątem ich parametrów izolacyjnych. Przed audytem warto się przygotować i zaopatrzyć w niezbędne dokumenty, do których będzie chciał zajrzeć audytor. Może być to choćby projekt budowlany, na podstawie którego powstał dom.

Najważniejszą informacją na świadectwie charakterystyki energetycznej będzie wskaźnik EP, czyli roczne zapotrzebowanie energii w przeliczeniu na metr kwadratowy. Na świadectwie znajdą się także informacje dotyczące średniego współczynnika przenikania ciepła i zapotrzebowania budynku na energię końcową. Wszystkie te informacje zawarte na świadectwie trafią do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Zapisz się do newslettera