Zaznacz stronę
Zadzwoń +48 500 18 18 11

Blog

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 to kontynuacja dwóch realizowanych już wcześniej programów — Innowacyjna Gospodarka w latach 2007-2013 oraz Inteligentny Rozwój w latach 2014-2020. Jest on więc następcą POIR i podobnie jak on ma za zadanie wspierać między innymi prace badawczo-rozwojowe oraz wdrażanie innowacji. Jego budżet to z kolei aż 7,9 miliarda euro. Czy znaleźć w nim można jednak również środki na poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw?

Jaki jest cel Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027?

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 ma na celu przede wszystkim zwiększenie potencjału związanego z badaniami i innowacjami oraz wykorzystywaniem zaawansowanych technologii. Dodatkowo za jego sprawą ma również wzrosnąć konkurencyjność firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Oprócz tego celem FENG 2021-2027 jest także rozwijanie umiejętności w zakresie inteligentnych transformacji przemysłowych i przedsiębiorczych oraz nakierowanie gospodarki w stronę Przemysłu 4.0.

Jakie priorytety ma Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027?

Założone cele przez Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 będą realizowane za pomocą instrumentów podgrupowych, które zostały podzielone na 4 kluczowe priorytety. Przy czym to 3 z nich jest najbardziej interesujący dla przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją efektywność energetyczną.

Wsparcie przedsiębiorców

Pierwszym z priorytetów jest wspieranie przedsiębiorców w działalności badawczej i rozwojowej, a także wdrażaniu nowych rozwiązań. Jego celem jest zwiększenie automatyzacji i robotyzacji polskich firm, co z kolei przełoży się na ich większą konkurencyjność na międzynarodowych rynkach.

Środowisko przyjazne innowacjom

Kolejnym priorytetem programu FENG 2021-2027 jest wspieranie strategicznych dla rozwoju polskiej gospodarki projektów związanych na przykład z rozbudową infrastruktury badawczej, komercjalizacji technologii powstającej w ośrodkach badawczych uczelni oraz instytutów. W ramach niego na wsparcie mogą liczyć również start-upy.

Zazielenienie przedsiębiorstw

Trzecim i najważniejszym priorytetem dla przedsiębiorstw chcących poprawić swoją efektywność energetyczną realizowanym w ramach tego Programu jest wspieranie wszelkich projektów, które mają się przyczynić do realizacji celów wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu. Oznacza to więc, że środki pochodzące z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 będą przekazywanie między innymi na działania:

  • związane z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych,
  • zwiększające wykorzystywanie OZE,
  • zastępujące materiały pierwotne surowcami wtórnymi,
  • mające na celu zmodernizowanie budynków, parków maszynowych czy linii produkcyjnych.
  • mające na celu ponowne wykorzystywanie zasobów, które dotychczas były uznawane za odpady.

Pomoc techniczna

Ostatnim z priorytetów FENG 2021-2027 jest zagwarantowanie wsparcia systemowego dla beneficjentów oraz administracyjnego w realizacji projektów w ramach niego.

Do kogo jest skierowany program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 i jakie formy wsparcie oferuje?

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 skierowany jest do czterech grup docelowych. Wyróżnia się wobec tego wśród nich:

  • przedsiębiorstwa, w przypadku III priorytety będą znajdować się wśród nich przede wszystkim firmy z sektora MŚP,
  • instytucje będące w otoczeniu przedsiębiorstw, takie jak ośrodki badawcze czy rozwojowe,
  • sektor nauki, czyli uczelnie, instytuty badawcze,
  • konsorcja przedsiębiorców oraz ich konsorcja z ośrodkami badawczo-rozwojowymi.

Wsparcie w ramach tego programu będzie realizowane w różnych formach. Będzie więc można liczyć na uzyskanie z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 nie tylko dotacji, ale także instrumentów finansowych, funduszy kapitałowych i gwarancyjnych oraz instrumentów, które łączą finansowanie zwrotne wraz z dotacjami.

Kiedy będą dostępne pierwsze konkursy?

Początkowo uruchomienie Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 miało mieć miejsce w II kwartale 2022 roku. Negocjacje związane z nim zostały jednak przedłużone i miały się zakończyć w połowie roku. Oznacza to więc, że już w IV kwartale 2022 można będzie liczyć na uruchomienie konkursów przez instytucje wdrażające, o czym będziemy informować na bieżąco na naszym blogu.

Zapisz się do newslettera