Zaznacz stronę
Zadzwoń +48 500 18 18 11

Blog

Pomiary termowizyjne nie są obowiązkowym elementem audytów efektywności energetycznej. Ich zastosowanie pozwala jednak uzyskać wiele cennych informacji w stosunkowo krótkim czasie. Dlatego też coraz częściej są one wykorzystywane właśnie podczas tego typu prac. W związku z tym w tym wpisie skupiamy się na tym, czym jest audyt efektywności energetycznej oraz jakie znaczenie ma zastosowanie podczas jego przeprowadzania pomiarów termowizyjnych.

Czym jest audyt efektywności energetycznej?

Audyt efektywności energetycznej zgodnie z ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 roku o efektywności energetycznej jest opracowaniem, które zawiera analizę zużycia energii w firmie oraz stanu technicznego jej budynków, maszyn i innych elementów technologicznych takich jak na przykład instalacje. Pozwala on na jego podstawie znaleźć miejsca, w których dochodzi do strat energii oraz przyczyny tego zjawiska. Dzięki niemu można więc wprowadzić odpowiednie działania inwestycyjne, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstwa, a tym samym wygenerować oszczędności.

Z jakich elementów powinien składać się audyt efektywności energetycznej?

Każdy audyt efektywności energetycznej powinien składać się z kilku charakterystycznych elementów. Wyróżnić wśród nich można między innymi:

  • inwentaryzację systemów grzewczych, produkcyjnych oraz instalacji,
  • określenie właściwości cieplnych budynków wchodzących w skład przedsiębiorstwa,
  • wskazanie sposobów, które pozwolą poprawić efektywność energetyczną przedsiębiorstwa,
  • analizę opłacalności wdrożenia każdego z wykazanych sposobów oraz wskazanie najlepszego z nich nie tylko pod względem ekonomicznym, ale także możliwych do uzyskania efektów.

Pomiary termowizyjne a audyt efektywności energetycznej

Podczas przeprowadzania audytu efektywności energetycznej nie ma obowiązku zastosowania badań termowizyjnych. Ich wykorzystanie pozwala jednak uzyskać o wiele więcej informacji, w krótszym czasie. Pomiary termowizyjne ukazują bowiem wszelkiego rodzaju wady oraz ubytki ciepła w miejscu ich wykonywania. Dotyczy to także strat ciepła, które są niezauważalne w pierwszej chwili, gdyż występują na przykład w ścianach czy innych ukrytych miejscach.

Możliwe jest to za sprawą tego, że obraz z kamery termowizyjnej w czytelny sposób wskazuje obszary, w których temperatura znacznie różni się od tej występującej w otoczeniu. Optymalne wymiary kamer termowizyjnych pozwalają natomiast na ich zastosowanie w niemal każdym miejscu. Dzięki temu pomiary termowizyjne mogą być przeprowadzone dla maszyn oraz urządzeń, instalacji ogrzewania i chłodzenia, a także instalacji elektrycznych.

Jakie są zalety zastosowania pomiarów w podczerwieni podczas przeprowadzania audytu efektywności energetycznej?

Za zastosowaniem pomiarów termowizyjnych podczas przeprowadzania audytu efektywności energetycznej przemawia wiele zalet tego rozwiązania. Wymienić wśród nich można przede wszystkim możliwość oceny prawidłowego wykonania instalacji oraz jej izolacji. Dodatkowo pomiary termowizyjne gwarantują również możliwość:

  • oceny przegród budowlanych pod kątem prawidłowego ich wykonania,
  • weryfikacji szczelności instalacji oraz lokalizowania występujących w nich nieszczelności z dużą dokładnością,
  • skontrolowania i ocenienie prawidłowości pracy silników elektrycznych maszyn i urządzeń,
  • wykrycia mostków cieplnych,
  • wykrycia zawilgoceń.

Wszystko to sprawia więc, że przeprowadzony audyt efektywności energetycznej jest dokładniejszy i pozwala wprowadzić o wiele skuteczniejsze rozwiązania, które zapewnią niwelacje strat energii w przedsiębiorstwie.

Firmy zainteresowane przeprowadzeniem audytów energetycznych z zastosowaniem pomiarów termowizyjnych zachęcamy więc do kontaktu z naszymi specjalistami. Przeprowadzamy zarówno badania termowizyjne maszyn, urządzeń i instalacji ogrzewania lub chłodzenia, jak i także budynków. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w zakładce Monitoring Energii.

Zapisz się do newslettera