Zaznacz stronę
Zadzwoń +48 500 18 18 11

Blog

Efektywność energetyczna to nic innego jak stosunek efektów do ilości niezbędnych do jego uzyskania zasobów w postaci mediów. Jest ona więc łatwo mierzalna, możliwa do kontrolowania, a także poprawiania. I to właśnie na poprawie skupiamy się poniżej, wskazując działania, które pozwalają na zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstw, bez względu na ich skalę.

Czy o wysoki poziom efektywności energetycznej powinny zabiegać tylko duże przedsiębiorstwa?

Zgodnie z ustawą z dnia 20 maja 2016 roku oraz jej nowelizacją opublikowaną w listopadzie 2020 roku każde duże przedsiębiorstwo ma obowiązek wykonywać w określonych terminach audyty energetyczne. Dzięki temu są one między innymi w stanie na bieżąco kontrolować swoją efektywność energetyczną oraz wprowadzać zmiany prowadzące do jej poprawy.

Brak nałożonego obowiązku na mniejsze firmy nie oznacza jednak, że także wykonanie audytu energetycznego nie jest również dla nich korzystne. Uzyskane po jego przeprowadzeniu informacje mogą się bowiem stać punktem wyjścia do wprowadzenia rozwiązań generujących realne oszczędności w postaci poprawy efektywności energetycznej, a tym samym zwiększających jej konkurencyjność na rynku.

Jak można poprawić efektywność energetyczną przedsiębiorstwa?

Istnieje wiele rozwiązań pozwalających w skuteczny sposób poprawić efektywność energetyczną w przedsiębiorstwach. Poniżej skupiamy się więc wyłącznie na 5 przedsięwzięciach, które zapewniają najlepsze rezultaty po ich przeprowadzeniu.

Przedsięwzięcia związane z izolacją instalacji przemysłowych

Pierwszym z rozwiązań są wobec tego wszelkiego rodzaju modernizacje oraz prace związane z ulepszeniem lub wykonaniem izolacji instalacji przemysłowych. Zaliczyć do nich można natomiast między innymi:

  • modernizację oraz wymianę izolacji termicznej rurociągów ciepłowniczych, ciągów technologicznych takich jak na przykład kotły, turbiny, armatury przemysłowe,
  • wykonanie izolacji termicznej systemów transportowania mediów technologicznych.

Modernizacje lub remonty w przedsiębiorstwie

Kolejnym rozwiązaniem jest natomiast przeprowadzenie modernizacji lub przebudowy budynków, znajdujących się w nich instalacji oraz wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia termomodernizacyjne i remontowe określone w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554, z późn. zm.).

Zaliczyć więc do nich można między innymi:

  • wykonanie dociepleń konstrukcji budynków,
  • likwidację mostków cieplnych,
  • modernizacje systemów wentylacyjnych poprzez zastosowanie rekuperacji, gruntowych wymienników ciepła czy też izolacji kanałów wentylacyjnych,
  • wymianę oświetlenia na energooszczędne,
  • wymianę urządzeń technologicznych, a także energetycznych,
  • modernizację lub wymianę Urządzeń Transportu Bliskiego,
  • zastosowanie systemów pomiarowych, sterujących i kontrolujących.

Odzyskiwanie energii w procesach produkcyjnych

Chcąc poprawić efektywność energetyczną przedsiębiorstwa, warto także skupić się na odzyskiwaniu energii, która jest niezbędna do przeprowadzania procesów produkcyjnych. Wszystko za sprawą tego, że nawet jej niewielka ilość, po odzyskaniu pozwala na zmniejszenie zużycia energii w firmie, a tym samym realnie wpływa na uzyskanie przez nią oszczędności. Przykładowo ciepło odpadowe z instalacji przemysłowych może być z powodzeniem wykorzystywane do ogrzewania budynków.

Minimalizacja strat

Wysoka efektywność energetyczna nie może się także obejść bez minimalizacji strat w przedsiębiorstwach. Dlatego też tak ważne jest to, aby były one jak najmniejsze zwłaszcza w przypadku:

  • poboru energii biernej,
  • przesyłu oraz dystrybucji energii elektrycznej lub gazu ziemnego, a także wszelkich innych mediów,
  • zasilania systemów informatycznych oraz telekomunikacyjnych,
  • procesów zachodzących w sieciach ciepłowniczych,
  • podczas transformacji.

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii

Ostatnim z elementów pozwalających w skuteczny sposób poprawić efektywność energetyczną przedsiębiorstw jest rozpoczęcie przez nie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Tego typu „czysta energia” może bowiem pochodzić z instalacji fotowoltaicznych lub solarnych, a także wszystkich tych zaliczanych do instalacji OZE. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii może także w tym przypadku wiązać się jednocześnie z modernizacją na przykład oświetlenia poprzez wymianę go na nowoczesne lampy solarne LED wokół budynku przedsiębiorstwa.

Podsumowując, jak więc widać ilość możliwych do zastosowania rozwiązań pozwalających na zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstw jest naprawdę duża. Wymienione powyżej możliwości, to jednak nie wszystko, a cały katalog działań służący temu znaleźć można w Obwieszczeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 30 listopada 2021 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej.

Zapisz się do newslettera