Zaznacz stronę
Zadzwoń +48 500 18 18 11

Blog

Efektywność energetyczna przedsiębiorstw jest gorącym tematem już od kilku lat. Jej ogromny wpływ na funkcjonowanie gospodarki podkreślają dodatkowo szacunkowe dane opublikowane przez Siemens Financial Services, będącej firmą oferującą międzynarodowe rozwiązania finansowe dla biznesu. Według nich zwiększenie efektywności energetycznej w europejskich przedsiębiorstwach mogłoby przynieść nawet 40 miliardów dolarów oszczędności w okresie najbliższych 5 lat.

Jakie oszczędności na świecie jest w stanie przynieść wdrożenie działań mających na celu poprawić efektywność energetyczną firm?

Przeprowadzony przez Siemens Financial Services raport Financing Decarbonization: Manufacturing zakłada, że przeciętne przedsiębiorstwa po wdrożeniu odpowiednich rozwiązań są w stanie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej oraz cieplnej, a co za tym związane z nimi koszty nawet o 20%. Zgodnie z tymi danymi w raporcie zostały również wyliczone szacunkowe oszczędności, które jest w stanie zapewnić zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstw w danych regionach świata. Wobec tego na największe oszczędności w tym przypadku mogą liczyć firmy działające na obszarze Chin. W ich przypadku mogą one zyskać w ciągu 5 lat łącznie 115,5 mld dolarów. Kolejne miejsca zajmują natomiast:

  • europejskie przedsiębiorstwa z wynikiem 40,3 mld dolarów,
  • amerykańskie firmy, które mogą wygenerować oszczędności rzędu 26,2 mld dolarów,
  • indyjskie firmy z wynikiem 22,6 mld dolarów.

Poprawienie efektywności energetycznej przedsiębiorstw we wszystkich tych regionach może natomiast skutkować oszczędnościami wynoszącymi aż 205 mld dolarów.

Dlaczego większa efektywność energetyczna jest opłacalne zwłaszcza w dzisiejszych czasach?

Zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstw jest szczególnie opłacalne w obecnych czasach. Niepewna sytuacja gospodarcza w Europie, braki w dostawach węgla oraz gazu, konflikt zbrojny za wschodnią granicą naszego kraju — wszystkie te elementy sprawiają, że przedsiębiorstwa poszukują rozwiązań, które pozwolą im optymalizować koszty. Jednym z nich jest więc zwiększenie efektywności energetycznej w zakładach, poprzez zastosowanie modernizacji i wyeliminowanie marnotrawstwa energii. Tym samym są one w stanie wygenerować oszczędności bez cięcia budżetu na kluczowe działania związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Zwiększenie efektywności energetycznej skutkuje bowiem między innymi:

  • mniejszymi stratami ciepła,
  • lepszym wykorzystaniem dostępnej mocy,
  • mniejszą emisją zanieczyszczeń do atmosfery,
  • mniejszą ilością spalanego paliwa niezbędnego nie tylko do przeprowadzania procesów produkcyjnych.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za opłacalnością poprawy efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach jest także wywierana na nich presja zarówno przez kontrahentów, jak i ustawodawców, związana z działaniami zgodnymi z zasadami zrównoważonego rozwoju, które mają na celu między innymi ochronę środowiska.

Jak poprawić efektywność energetyczną przedsiębiorstwa?

Aby efektywność energetyczna przedsiębiorstwa została poprawiona, niezbędne jest przeprowadzenie w pierwszej kolejności audytu, który pozwoli określić, w jaki sposób obecnie wykorzystywana jest energia w zakładzie. Dotyczy on analizy stanu budynków, instalacji przemysłowych oraz procesów produkcyjnych. Na tej podstawie możliwe jest dopiero poszukiwanie rozwiązań, które po ich wprowadzeniu pozwolą zwiększyć efektywność energetyczną firmy. Zaliczyć można do nich między innymi:

  • modernizacje instalacji technologicznych, grzewczych oraz chłodniczych,
  • termomodernizacje budynków,
  • wymianę maszyn i urządzeń na energooszczędniejsze,
  • zastosowanie rozwiązań pozwalających czerpać energię z odnawialnych źródeł,
  • zastosowanie rozwiązań pozwalających wykorzystywać ciepło odpadowe.

Cały proces zwiększania efektywności energetycznej nie należy jednak do prostych zadań. Wymaga przeprowadzenia wielu analiz i doświadczenia, aby był w stanie przynieść zamierzone rezultaty nie tylko w wymiarze finansowym, ale i ekologicznym. Dlatego firmy zainteresowane tą kwestią zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Więcej na temat tego, jak zwiększyć efektywność energetyczną w firmie przeczytasz na naszej stronie, w zakładce Efektywność.

Zapisz się do newslettera