Nazwa dotacji
krótki opis dotacji
Termomodernizacja
Od 31 lipca 2024 r. do 30 października 2024 r. można składać wnioski o dofinansowanie na inwestycje w zakresie przedsięwzięć termomodernizacyjnych budynków użyteczności publicznej i wielorodzinnych budynków mieszkalnych.
Beneficjenci
Beneficjentami wsparcia są
- Jednostki Samorządu Terytorialnego
- Przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne
- Instytucje kultury i sportu
- Lasy Państwowe, parki narodowe i krajobrazowe
- Niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej mające umowę z NFZ
- Publiczne zakłady opieki zdrowotnej
- Kościoły i związki wyznaniowe
- Jednostki naukowe
Rodzaje projektów
W ramach naboru wspierane będą następujące typy projektów:
- Inwestycje w zakresie przedsięwzięć termomodernizacyjnych budynków użyteczności publicznej;
W zakresie przedsięwzięć termomodernizacyjnych budynków użyteczności publicznej, które nie są zabytkami [1] wsparcie możliwe będzie jeśli planowany do realizacji projekt zlokalizowany będzie na terenie gminy, w której wskaźnik dochodów podatkowych gminy (wskaźnik G [2]) na 2023 rok jest niższy od uśrednionej wartości dla województwa. Wspierane będą projekty dotyczące budynków publicznych, których właścicielem jest samorząd terytorialny, jego jednostki organizacyjne, podległe mu organy, budynków jednostek zarządzanych przez administrację samorządową lub budynków użyteczności publicznej nie związanych z administracją rządową.
- Inwestycje w zakresie przedsięwzięć termomodernizacyjnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych;
W ramach obu typów możliwa będzie poprawa efektywności energetycznej budynków m.in. poprzez ocieplenie obiektu, wymianę okien, drzwi zewnętrznych, inwestycje w systemy grzewcze wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła lub podłączeniem do sieci ciepłowniczej lub chłodniczej, instalacje do produkcji energii z OZE, inwestycje w systemy wentylacji i klimatyzacji, systemy do monitorowania zużycia energii oraz inteligentne rozwiązania ograniczające zużycie energii.
Wyłącznie jako element projektu możliwe będą działania niewynikające z audytów energetycznych, jeśli przyczyniać się będą do osiągnięcia celów wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu m.in rozwiązania przyczyniające się do zwiększenia powierzchni zielonych (zielone dachy lub ściany). Dodatkowe elementy wykraczające poza koszty wynikające z rekomendacji audytu energetycznego mogą stanowić nie więcej niż 15% wydatków kwalifikowalnych projektu.
Formy i warunki udzielania dofinansowania
Maksymalny poziom dofinansowania projektu w ramach naboru wynosi 87 % kosztów kwalifikowalnych projektu, w tym z EFRR – 85% kosztów kwalifikowanych projektu oraz 2% ze środków pochodzących z Budżetu Państwa.
Pomożemy Ci w pozyskaniu dofinansowania!
Jeśli są Państwo zainteresowani uzyskaniem wsparcia podczas składania wniosku lub chcieliby omówić możliwości skorzystania z dofinansowania, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami pod adresem e-mail: info@hnl.pl
Nasz doświadczony zespół ekspertów jest gotowy, by przeprowadzić Państwa przez cały proces od złożenia wniosku o dofinansowanie do rozliczenia.
Więcej szczegółowych informacji o funduszach regionalnych w województwie łódzkim znajdą Państwo tutaj.