Nazwa dotacji

krótki opis dotacji 

Rozwój energetyki rozproszonej

Nabór w programie trwa!

Od 31 maja 2024 r. do 31 października 2024 r. wnioskodawcy, których projekty są wskazane na liście projektów ZIT Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego mogą składać wnioski w naborze o dofinansowanie w programie „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii”. 

Beneficjenci

Beneficjentami wsparcia są administracja publiczna, służby publiczne, partnerstwa, organizacje społeczne i związki wyznaniowe, przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne, instytucje ochrony zdrowia, instytucje nauki i edukacji.

Aplikować o wsparcie mogą wnioskodawcy, których projekty wynikają ze Strategii Terytorialnej Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego na lata 2021-2027 i są wskazane na liście projektów ZIT. Podregiony objęte wsparciem to: katowicki, sosnowiecki, tyski, bytomski, gliwicki, rybnicki, bielski.

Typ projektów

Infrastruktura służąca do produkcji i/lub magazynowania energii z odnawialnych źródeł (projekty inne niż parasolowe i grantowe).

Rodzaje inwestycji

Wsparciem objęte zostaną m.in.: Budowa, rozbudowa, zakup, montaż infrastruktury służącej do wytwarzania, dystrybucji i magazynowania (na potrzeby danego źródła) energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł energii wraz z ewentualnym podłączeniem do sieci, w tym:

1. Urządzenia/instalacje wykorzystujące źródła odnawialne oparte na energii: – wiatru (np. turbiny wiatrowe); – promieniowania słonecznego (np. panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne); – aerotermalnej (np. powietrzne pompy ciepła); – geotermalnej (np. gruntowe pompy ciepła); – hydrotermalnej (np. pompy ciepła); – hydroenergii (np. elektrownia wodna); – pochodzącej z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego i biopłynów;

2. Układy hybrydowe, w których w procesie wytwarzania energii wykorzystuje się dwa (lub więcej) różne źródła energii odnawialnej, tj. np. latarnia fotowoltaiczno-wiatrowa;

3. Instalacje OZE wraz z magazynem energii dostosowanym do potrzeb instalacji;

4. magazyny energii jako elementu rozbudowy istniejących instalacji do produkcji energii i ciepła z OZE;

5. Rekultywacja terenów przeznaczonych pod instalacje OZE jako element niedominujący w projekcie dot. OZE; za działanie rekultywacyjne uznaje się procesy polegające na przywracaniu wartości użytkowych i przyrodniczych;

6. Działania edukacyjno-informacyjne dotyczące korzyści z zastosowania OZE oraz promocji alternatywnych źródeł energii, jak również podnoszenia świadomości i wiedzy w zakresie wykorzystania OZE (wyłącznie jako uzupełniająca część projektu).

7. Projekty dotyczące energetyki rozproszonej i prosumenckiej, w tym: projekty prosumentów zbiorowych i wirtualnych, projekty grantowe (zgodnie z art. 41 ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027) i projekty parasolowe (projekt, w którym jeden podmiot np. gmina wnioskuje na rzecz odbiorców końcowych np. mieszkańców).

8. Projekty realizowane przez społeczności energetyczne w tym: klastry energii i spółdzielnie energetyczne (w rozumieniu ustawy o odnawialnych źródłach energii), wnioskodawca musi się wpisywać w katalog typów beneficjentów.

9. Projekty realizowane w uzgodnieniu z Lokalnymi Grupami Działania, odpowiadające potrzebom lokalnym; wnioskodawca musi się wpisywać w katalog typów beneficjentów. Weryfikacja zgodności projektu z celami strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) nastąpi na podstawie zaświadczenia wystawionego przez Lokalną Grupę Działania. Wsparcie oferowane będzie dla projektów realizowanych na obszarze ww. strategii realizowanej w ramach umowy o warunkach i sposobie realizacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność lokalną zawartej z Zarządem Województwa Śląskiego.

10. Projekty realizowane w formie projektów hybrydowych (art. 40 ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027) oraz projektów partnerskich (art. 39 ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027) – wnioskodawca musi się wpisywać w katalog typów beneficjentów.

 

Formy i warunki udzielania dofinansowania

Forma wsparcia realizowana jest w postaci dotacji. Maksymalny poziom dofinansowania kosztów kwalifikowalnych to nawet 85%!

Pomożemy Ci w pozyskaniu dofinansowania!

Jeśli są Państwo zainteresowani uzyskaniem wsparcia podczas składania wniosku lub chcieliby omówić możliwości skorzystania z dofinansowania, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami pod adresem e-mail: info@hnl.pl

Nasz doświadczony zespół ekspertów jest gotowy, by przeprowadzić Państwa przez cały proces od złożenia wniosku o dofinansowanie do rozliczenia.

Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdą Państwo tutaj.

Wyślij wiadomość